Nemoci v posteli IX: Narkolepsie


Představte si, že sedíte v práci a padne na vás taková ospalost, že byste nejraději položili hlavu přímo na klávesnici a okamžitě usnuli. Není to tak nereálná představa, že? Přestože byste to kolikrát rádi udělali, víte, že v práci usnout nemůžete a tak si jdete raději uvařit kávu.

Lidé trpící narkolepsií tuto volbu ale nemají. Hlava jim na klávesnici jednoduše spadne bez ohledu na to, zda musí dokončit práci nebo je za chvíli čeká schůzka.Záchvatům spánku se nedokáží ubránit.

Usnutí v práci je sice nepříjemné, ale spánek může narkoleptiky ohrozit i na životě - usínají totiž i při přecházení ulice nebo plavání.

Nekontrolovatelné usínání není všechno

Někteří narkoleptici neusínají, ale čelí extrémní ospalosti. Jak moc extrémní, to si můžete vyzkoušet sami - zkuste 36 až 48 hodin nespat. Kromě náhlého usínání nebo únavy se s narkolepsií mohou pojit i další nepříjemnosti:

  • Kataplexie - silné emoce vyvolají u nemocného “usnutí” svalů. Narkoleptik se může zhroutit k zemi, nebo jen ztratí výraz v obličeji. Stav trvá několik minut a narkoleptik při něm plně vnímá, ale nemůže nic dělat.
  • Spánková obrna - stav se objevuje těsně před usnutím nebo po probuzení. Postižený je vzhůru, ale je zcela paralyzovaný a nedokáže se pohnout.
  • Hypnagogické halucinace - velmi živé sny, které narkoleptici nedokáží odlišit od reality. Zdá se jim třeba o tom, že zaplatili složenky a v reálném životě to pak považují za vyřízené.
  • Automatické chování - jedná se o velmi krátký spánek, při kterém mysl usnula, ale tělo pokračuje v činnosti. Narkoleptik například dál pokračuje v psaní na počítači, ale text není čitelný.


Narkolepsie omezuje nemocného v pracovním i osobním životě a není proto divu, že se často pojí i s depresemi. Narkoleptici často musí do invalidního důchodu, ovšem v 50 letech se jejich potíže mohou zmírnit nebo i zcela zmizet.

Léčba ani původ zatím nejsou známy

Narkolepsie je částečně dědičná nemoc, výzkumy ovšem ukazují i na možné souvislosti s infekčními nemocemi a očkováním proti prasečí chřipce. Nemoc je zatím neléčitelná, lékaři dokáží pouze zmírňovat její příznaky.

S tím pomáhají i preventivní opatření, která by narkoleptici měli dodržovat:

  • pravidelný denní a noční režim,
  • spánková hygiena,
  • zdřímnutí během dne v pravidelných intervalech na cca 20 minut,
  • vyhýbání se nikotinu, alkoholu a kofeinu,
  • pravidelná fyzická aktivita.Připomeňte si další nepříjemné nemoci, které mohou narušit váš klidný spánek: