Nemoci v posteli II: Bruxismus aneb pozor na zuby

I když může bruxismus vypadat na první pohled úsměvně, je velmi nepříjemný a dokáže způsobit velké problémy.
Pokud se neléčí, může skončit i opotřebováním zubů a poničením čelistí.

Skřípou v noci i ve dne

Lidé, kteří bruxismem trpí, o tom často ani nevědí. Prostě se ráno probudí a zjišťují, že je bolí zuby, čelisti nebo hlava. Nebo že mají třeba zuby citlivé na horké a kyselé nápoje a jídlo.

Ve spaní jim přitom nemoc zpravidla nebrání – na rozdíl od jejich partnerů či partnerek, kteří usínají za zvuků intenzivního skřípání zubů.\

Bruxismus může být noční a denní. Zatímco s nočním bruxismem člověk sám o sobě nic neudělá, denní ovlivnit může. Potřebuje si jen uvědomit, že zrovna skřípe nebo cvaká zuby a potlačit to.

Pomoc? Třeba spaní s dlahou v puse

U nočního bruxismu už je potřeba pomoc lékařů. Způsobů, jak ho potlačit, je několik. Často se používají speciální dlahy, které se před spaním nasadí na zuby a pacient s nimi celou noc spí. Ne každému ale vždy hned padnou – občas si lidé stěžují třeba na bolest čelistí nebo hlavy. A také se dlahy poměrně rychle opotřebovávají.

Další možností jsou léky, které uvolňují svaly. Používají se k tomu například tricyklická antidepresiva.

Za všechno může stres

Nejúčinnější ale často bývá sport, relaxace nebo třeba psychoterapie (vyzkoušejte zde). Důvod je jednoduchý – podle lékařů jsou totiž příčiny bruxismu pravděpodobně psychické. Většinou se tak projevuje potlačovaný stres a napětí.

Bruxismus se objevuje u dětí i u dospělých. A zatímco u dospělých je zpravidla na vině stres a pomůže relax či terapie, u dětí občas stačí prostě počkat. Bruxismus u nich totiž občas doprovází infekční nemoci či různé bolesti a po jejich vyléčení prostě zmizí.

Čtěte si se mnou dál: