Jak se vypořádat s bolestí bederní páteře?

Koho z nás občas nezabolí záda? Bolest zad je jednou z nejčastějších obtíží, které pociťujeme, to ale neznamená, že se s ní musíme smířit. Umí pokazit náladu i na několik dní naprosto „vyřadit z provozu“. Často si za ní ale můžeme sami. Jak se s bolestí zad vypořádat?

Nejproblematičtější je bederní páteř

Bolest zad je obecně velmi nepříjemnou záležitostí, nejproblematičtější jsou bedra. Přece jenom je nejvíc zatěžujeme, nesou váhu celého těla, a právě tady také dochází k přenosu pohybu z nohou na trup. 

Za bolestí bederní páteře stojí nejen fyzické přetěžování, ale i oslabené zádové, břišní a hýžďové svaly, stejně tak svaly pánevního dna. Výsledkem je svalová nerovnováha.

Z čeho bolesti bederní oblasti pramení?

Za přetěžování beder může špatné držení těla a další faktory, jako jsou vysoké podpatky, nedostatek pohybu, vysedávání u počítače, nadváha, těžká manuální práce a v některých případech samozřejmě i onemocnění páteře nebo zánět sedacího nervu.

Víte, že bolest beder může souviset i s onemocněním střev, žlučníku, slinivky nebo ledvin? Ženy zase často bojují s bolestí zad v období menstruace. Když bolest ostře vystřeluje do nohy nebo ji doprovází potíže při močení či zvýšená teplota, určitě je na místě poradit se s lékařem.

 bolest páteře

Jak se s bolestí beder vypořádat?

Rádi byste se bolesti zbavili nebo ji aspoň minimalizovali? Chcete konečně ráno vstát z postele a říct si „Nic mě nebolí“? Zkuste naše tipy.

Tip číslo jedna: Naučte se správně dýchat

Většina z nás dýchá do hrudníku, což je špatně. Správně by dech měl vycházet ze spodní části břicha přes břicho do spodních žeber, zbytek nádechu pak do hrudníku a podklíčků. Výdech by také měl jít odspodu. Správné dýchání posiluje břišní i mezižeberní svaly, pánevní dno a pomáhá tak předcházet vzniku bolesti. Na dýchání se ale můžete spolehnout i ve chvíli, kdy se bolest zad dostaví.

 bolesti páteře DrSleep.cz

Ať už vás v bedrech píchá, nebo v nich cítíte tupou bolest, cvičení je nemožné. Úlevu může přinést správné dýchání. Lehněte si na podložku, hlavu podložte tak, aby byla v rovině se zbytkem zad. Nohy podložte a kolena mějte v pravém úhlu. Zavřete oči, ruce si položte na podbřišek a dech směřujte pod ně. Když to zvládnete, můžete ruce posunout na spodní žebra, která se s nádechem budete snažit roztáhnout. S výdechem je nechte volně klesat.

Tip číslo dva: Pravidelně cvičte

Nejúčinnější prevencí bolesti zad je pravidelný pohyb zaměřený zejména na posílení břišních, zádových a hýžďových svalů, stejně tak na posílení svalů pánevního dna. Zkuste jógu, jděte si zaplavat, zacvičte si na gymnastickém míči, zajděte na rehabilitační cvičení.

Jezdíte do práce MHD? Vystupte o stanici dřív a jděte kousek pěšky. Po návratu z práce si zajděte na procházku

Víte, že byste se měli naučit i správný postoj a osvojit si vhodný způsob sezení? S tím souvisí i výběr židle a nastavení její výšky.

bolest bederní páteře DrSleep.cz

Tip číslo tři: Pořiďte si vhodnou postel a matraci

Problémům se zády můžete předejít správným výběrem postele, roštu, matrace a polštáře. To všechno se podílí na kvalitě spánku, během kterého naše tělo regeneruje. Kdo má problémy s krční páteří, ten by měl vsadit na polštář z paměťové pěny, který krční páteř udrží ve správné poloze.

Dejte si pozor i na to, jak z postele vstáváte. Žádné zvedání z lehu rovnou do sedu. Nejprve se otočte na bok, nohy spusťte z postele, zapřete se rukama a zvedněte se do sedu.

 bolesti páteře DrSleep.cz

Tip číslo čtyři: Dobře si vyberte i boty

Nevhodná obuv je další častou příčinou bolesti zad. Ženy i muži nosí botu na podpatku, což rozhodně není v souladu s pravidly zdravé chůze. 

Obuv by měla být měkká a poskytovat chodidlu volnost. Noha potřebuje fungovat přirozeně, odraz má vycházet z plosek nohou od prstů a přenášet se do zbytku těla, které posouvá dopředu a stabilizuje i trup. Došlap má být měkký, jemný a citlivý. Jak na to? Zkuste pánskou a dámskou barefoot obuv.

Tip číslo pět: Zajděte si na masáž

Jemná masáž dokáže zázraky. Pokud vám jemný dotyk dělá při bolesti dobře, zajděte si na ni. Prokrvíte stažené svaly, uvolníte je a pocítíte úlevu. Pokud ale bolest vystřeluje do nohy, na masáž v žádném případě nechoďte.

bolest bederní páteře DrSleep.cz 

Přečtěte si také: