Skoncujte s bolestmi krční páteře: nastavte si správně monitor a dejte sbohem špatnému polštáři


Bolesti zad alespoň jednou za život trápí 80 % populace a jsou dokonce častější než bolesti hlavy. Jednou z nejnamáhanějších částí je krční páteř. Je evolučně uzpůsobená tak, aby držela hlavu vzpřímenou a člověk dokázal díky tomu včas zaznamenat blížící se nebezpečí.

Moderní doba nepřeje páteři

Současná doba, kdy mnoho času trávíme hodiny u počítače a sledováním televize v nepřirozených, strnulých polohách dává naší krční páteři zabrat. Častá je i "bolest za krkem" způsobená nevhodným výběrem polštáře, špatně zvolenou matrací  a špatnou polohou při spánku.

Můžeme rozlišit 3 stádia bolesti krční páteře:

  1. stádium: obyčejná bolest zapříčiněná špatným držením těla,
  2. stádium: ostrá bolest, která vystřeluje až do paží,
  3. stádium: silná bolest, brnění končetin, zhoršení chůze, hrozí poškození míchy.

Bolesti tedy mohou být i velmi vážné a nevyplatí se je podceňovat. Klíčem ke zdravé krční páteři je správné držení těla, dostatek pohybu a kvalitní polštář a matrace.

Pravidelné cvičení vás zachrání

Zvlášť velké nebezpečí vám hrozí, pokud máte sedavé zaměstnání. Důležité je, abyste měli monitor ve výšce očí a také celková poloha a vzdálenost těla od počítače. Díky tomu nebudete páteř zbytečně ohýbat.

POZICE U PC

Obecně je nejúčinnější prevencí pravidelné cvičení. Mnoho cviků najdete na youtube nebo si nechte poradit od svého doktora. A nezapomeňte, že cvičení na páteř není o rychlosti.

 

Zkuste anatomický polštář

Další důležitou věcí je výběr správné matrace nebo polštáře. Pokud spíte na proležené matraci, nedivte se, že vám neposkytne dostatečnou oporu. Raději hledejte kvalitní model s anatomickými zónami. S výběrem vám pomůže konfigurátor pro výběr matrace.

Na bolesti krční páteře má velký vliv i typ polštář. Páteř vás může bolet například z příliš vysokého péřového polštáře, který celou noc udržuje krk v nepřirozené poloze. Raději sáhněte po některém z anatomických modelů.

polstar- paterDalší tipy pro lepší spánek na vás čekají tady: