Jak se vyspat tak, aby vás nebolela krční páteř?

Bolest krční páteře může být úmorná, až nesnesitelná. Navíc ji rozhodně nechcete cítit ráno po probuzení. Bolest krční páteře může mít hned několik příčin. Mezi nejběžnější patří sedavé zaměstnání u počítače, časté koukání do telefonu, ale také nesprávná spánková poloha. Co dělat pro to, aby vás po probuzení krční páteř nebolela?

Spánková poloha: ze které krční páteř nebolí a které se vyhnout?

Abyste si užili zdravý a regenerační spánek, měli byste vědět, ve které poloze spát a která poloha je nejčastěji příčinou bolesti.

Během spánku je důležité dbát na zachování přirozené křivky v krčním úseku. Páteř by měla být v mírném prohnutí. Každý člověk je jiný a preferuje jinou spánkovou pozici. Abyste se vyhnuli bolesti krční páteře, musí se vám v posteli ležet především pohodlně. Každou polohu si můžete přizpůsobit tak, abyste ulevili zádům a při spánku je zbytečně nezatěžovali.

Mezi nejlepší pozice patří jednoznačně spaní na zádech. Pro zlepšení spánkové polohy si můžete kolena podložit větším pevným polštářem. Díky tomu budete mít záda v přirozené poloze.

Jestliže spíte na boku, je nejlepší si nohy přitáhnout lehce k hrudníku, takže budete spát jakoby v klubíčku. Mezi dolní končetiny si můžete vložit menší polštářek nebo peřinu, kterou obejmete nohama. Dosáhnete tak příjemné relaxační polohy.

Pokud se ráno nechcete budit rozlámaní, nespěte na břiše. Spaní na břiše patří mezi nejnevhodnější spánkové polohy. Proč?

·         Neumožňuje páteř držet v přirozené poloze,

·         svaly, které drží páteř, jsou v napětí,

·         páteřové obratle na sebe tlačí,

·         vytočená hlava namáhá svaly kolem krční páteře.

Další nevýhodou spánku na břiše je také fakt, že dochází k nepřiměřenému tlaku na pokožku obličeje a dekoltu, což vede k tvorbě vrásek.

 spanek_krcni_pater

Pohodlný spánek na vhodném polštáři

Polštář by měl být oporou krční páteře, aby nebyla prohnutá dolů nebo naopak ohnutá nahoru. To znamená, že by měl páteř udržovat v neutrální poloze. Při výběru polštáře zohledněte především vaši nejčastější spánkovou polohu.

Při spánku na zádech je vhodné sáhnout po polštáři, který podpoří přirozené zakřivení krční páteře. Sáhnout můžete po anatomicky tvarovaném polštáři, ale nezapomeňte, že jeho vyšší část patří směrem dolů, nikoliv nahoru. Z hlediska materiálu je nejlepší sáhnout po polštářích z paměťových pěn. Spánek na boku si žádá polštáře, které zajistí správné vyrovnání páteře tak, že krk bude výše než samotná hlava. V tomto případě se hodí anatomický polštář z paměťové pěny nebo menší polštářek, který si položíte na velký polštář. Jestliže polohy při spánku střídáte, bude pro vás nejlepší volbou výrobek s pružnou náplní.

spanek_krcni_pater

Bez správné matrace to nepůjde

Na celkové kvalitě spánku se beze sporu podepisuje také matrace. Při jejím výběru je nutné zohlednit svoji tělesnou hmotnost, výšku, věk, zdravotní stav, ale také preferovanou spánkovou polohu. Pro osoby s vyšší hmotností není vhodná příliš měkká matrace, která nedokáže udržet páteř ve správné ose. Tvrdší matrace jsou vhodné pro osoby spící na zádech. Příliš tvrdé matrace však mohou způsobovat bolest lidem, kteří spí na boku. Na kyčel a rameno je totiž vyvíjen příliš velký tlak.

Správnou volbou polštáře a matrace tedy můžete při spánku své páteři ulevit. Nezapomínejte ale i na další důležité kroky - např. na napravení nesprávného držení těla při sezení u počítače, při čtení na mobilu, či při řízení auta. Dlouhodobá špatná poloha či monotónní pohyby při práci či při nesprávném cvičení mohou vést k přetížení svalů, ale bolestí se může projevit i naopak nedostatek pohybové aktivity, nadměrný stres či prochladnutí. V každém případě, pokud by se vám nepodařilo navzdory úsilí bolest nijak zmírnit ani po 12 týdnech, je třeba konzultovat problém s lékařem.

Další články:

Skoncujte s bolestmi krční páteře: nastavte si správně monitor a dejte sbohem špatnému polštáři