4 nejčastější poruchy spánku, kterým se můžete vyvarovat díky kvalitní matraci

1. Nespavost neboli insomnie

Nespavost je onemocnění, které trápí zhruba třetinu populace. Směle ji tak můžeme označit za civilizační chorobu. Jak se projevuje? Večer obtížně usínáte, v noci se budíte a celkově je váš spánek spíše lehký než hluboký.

Základní příznaky nespavosti:

 • časté probouzení,
 • lehký spánek,
 • dlouho vám trvá, než usnete,
 • pocit celkové slabosti,
 • nervozita a podráždění,
 • únava ráno, ale i během celého dne.

Základní druhy insomnie

Insomnie se dělí na přechodnou a chronickou:

1. Přechodná – může trvat jen několik nocí, maximálně však 4 týdny. Obvykle se pojí se stresovou událostí nebo špatným psychickým rozpoložením. Většinou odezní sama od sebe, jakmile problém vyřešíte.

2. Chronická – trvá déle než měsíc. Tělo se cítí vyčerpaně, což se podepíše na zhoršené imunitě.

nespavost

Co je spouštěčem nespavosti a jak si od ní pomoci?

Problémy s nespavostí může způsobit:

 • Nevhodné prostředí pro spánek – v ložnici by měla být pokojová teplota mezi 17 a 20 °C, nemělo by sem dopadat světlo a mělo by zde být ticho. Důležitý je také výběr kvalitní matrace, která poskytne vašemu tělu dostatečnou oporu a nebude způsobovat bolesti svalů.
 • Stres – jestliže víte, že vás v poslední době trápí určitý problém, může být právě on příčinou nespavosti. Snažte se jej proto co nejrychleji vyřešit. Závažná rozhodnutí nenechávejte na večer, ale věnujte se jim až druhý den. Před spaním zkuste meditovat, cvičit jógu, číst si nebo požívat bylinky na uklidnění.
 • Špatné návyky – pokud se před spaním věnujete namáhavé fyzické aktivitě, přes den pospáváte nebo užíváte stimulanty v podobě kávy, zeleného čaje či energetických drinků, mohou se dostavit problémy se spánkem.

Jestliže potíže s nespavostí přetrvávají, navštivte odborníka. Může jít o příznak závažnější nemoci, jako je osteoartróza, Parkinsonova choroba atd. Kromě toho můžete mít zvýšený krevní tlak, přibírat na váze a mít problémy s pozorností.

2. Hypersomnie

Je opakem insomnie, jde tedy o nadměrnou spavost, kterou trpí zhruba 5 % populace. Spíte tedy nejen v noci, ale ve větší míře také přes den. Spánek vás přepadne a vy nemáte sílu se mu bránit. Tyto záchvaty trvají jen několik minut, ale mohou vás překvapit třeba při řízení auta. Usnout můžete prakticky při jakékoliv činnosti. Obvykle je nadměrná spavost příznakem jiné nemoci, ale může být nemocí i sama o sobě.

Základní druhy hypersomnie

Také hypersomnie se dělí na dva druhy:

1. primární – je obvykle způsobena poškozením mozku,

2. sekundární – příčinou může být nadbytek melatoninu v krvi, problémy s trávicím ústrojím, deprese, rakovina, dlouhodobé přepracování a vypětí, únavový syndrom, poruchy štítné žlázy.

Podkategorií hypersomnie je také narkolepsie, která se od hypersomnie liší tím, že máte halucinace. Narkolepsie jsou záchvaty několikaminutového spánku, který přichází nečekaně bez jakéhokoliv signálu. Trpí jí zhruba 2 lidé z 1 000. Příčiny tohoto onemocnění nejsou zatím známé, ale částečně může jít o onemocnění dědičné.

Jak s hypersomnií bojovat?

Jestliže stav přetrvává dlouhodobě, je potřeba se obrátit na lékaře, který provede řadu vyšetření. Vzhledem k tomu, že se na přehnané spavosti do velké míry podílí také psychický stav, je potřeba změnit svůj životností styl.

Kromě toho, že upravíte ložnici, tak si dopřejte kvalitní matraci a odnesete veškerou elektroniku. Dále je potřeba, aby v ní bylo ticho a tma. Nezapomeňte se také věnovat sami sobě. Snažte si udělat čas na své koníčky a přátele. Zkuste dodržovat životosprávu. Únava může být způsobená nedostatkem vitamínu D nebo nedostatkem zinku. Zkusit můžete také fyzickou aktivitu, při které se do těla vyplavují hormony, jež tělo nabudí tak, že se nebude cítit unavené.

3. Chrápání a spánková apnoe

Spánková apnoe souvisí s poruchou dýchání a zástavou dechu. Je doprovázena chrápáním a menší zásobou kyslíku v těle. Tzv. apnoické pauzy jsou obvykle delší než 10 vteřin a do hodiny se jich může objevit i 10. Spánkovou apnoí trpí 1–10 % populace. Obvykle se objevuje u mužů nad 40 let. Obvykle jde o dědičnou chorobu.

Mezi typické příznaky spánkové apnoe patří hlasité chrápání neboli ronchopatie. Kvůli nedostatku kyslíku se člověk probudí a rychle se nadechne. K tomu může docházet až 10krát do hodiny, což výrazně ovlivňuje kvalitu spánku. Během dne se dostaví:

 • únava,
 • poruchy koncentrace,
 • poruchy myšlení,
 • snížená pracovní výkonnost.

apnoe

Dělení spánkové apnoe

Spánková apnoe se dělí na 3 typy:

1. obstrukční – je nejčastější a příčinou jsou horní dýchací cesty, konkrétně snížení svalového tonusu v hrtanu.

2. centrální – dochází k ní při postižení centrálního nervového systému,

3. smíšená – kombinuje obě předchozí.

Jak se spánkové apnoe zbavit?

Úprava životosprávy je nejlepším preventivním opatřením. Jíst byste měli naposled několik hodin před spaním, měli byste se vyvarovat alkoholu a před ulehnutím opatrně zacházet s hypnotiky. U obézních osob se doporučuje zhubnout. Spěte na matraci, která poskytuje dostatek opory pro krk a ramena, a tak zabraňuje klesnutí čelisti do polohy, která podporuje chrápání. Další možností je chirurgický zákrok.

4. Parasomnie

Parasomnie zahrnuje spánkové poruchy jako noční děsy, noční paralýzu nebo náměsíčnost. Jde o abnormální stavy, které doprovázejí spánek nebo se k němu vážou jinak. Jejich spouštěčem je obvykle stres, ale také se může jednat o poruchy biologických a psychologických procesů.

Dělení parasomnie

Mezi základní jevy, které se označují jako parasomnie, patří:

 • Náměsíčnost – lidé se nacházejí na hranici mezi bdělostí a hlubokým spánkem.
 • Noční děsy – nejčastěji se objevují u dětí, ale ani dospělí netvoří výjimku. Projevují se probuzením s pocitem úzkosti, paniky či křikem.
 • Noční můry – jsou to živé sny, které vedou k rychlému probuzení a pocitu úzkosti.
 • Spánková paralýza – člověk je na pokraji mezi bdělostí a spánkem, ale není schopen mluvit ani se hýbat. Častým doprovodným jevem jsou halucinace, strach nebo „slyšiny“.

Jak se s parasomnií vypořádat?

Léčba se odvíjí do toho, jakým typem trpíte. Pomoci mohou léky, behaviorální terapie, ale také změna životního stylu a prostředí, ve kterém spíte. Kromě relaxování a dostatečného odpočinku si dopřejte také kvalitní matraci a rošt. V ložnici by vás neměla obtěžovat elektronika, světlo a hluk.

S mnoha spánkovými poruchami můžete bojovat díky změně životního stylu, ale také vhodnou matrací. Ta by měla poskytovat dostatečnou oporu vašemu tělu. Nikde by neměla tlačit a měla by vám poskytnout pohodlný a komfortní odpočinek.


Mohlo by Vás zajímat