Stali jste se otcem? Máme pro vás pár tipů, jak se dobře vyspat i s miminkem

Ani tatínkové to nemají lehké

Být otcem je krásné, naplňující, ale také náročné. Tatínci hrají velkou roli při výchově, přebírají na sebe zodpovědnost za rozvoj dítěte, chod domácnosti a v neposlední řadě také příjem financí.

Zhruba do půl roku potřebuje miminko téměř každé tři hodiny jíst a přebalit, někdy jen pochovat a utěšit. Jeho spánek je lehký a často nepravidelný. Velká část těchto povinností je na mamince, ale v moderních láskyplných rodinách přidávají ruku k dílu i tatínkové. Patříte mezi ně? Dejte pozor, ať se nepřipravíte o veškerou energii, kterou potřebujete i pro ostatní činnosti!

S miminkem musíte mít trpělivost

Tím nechceme říct, abyste veškeré opatrování nechali na vaší partnerce, ale existují způsoby, jak miminku pomoci dobře spát.

  • Neukládejte miminko na spaní příliš unavené, usínání mu půjde hůř. Důležité je, aby si i přes den dostatečně odpočinulo.
  • Před spaním ložnici pořádně vyvětrejte, ať je v ní čerstvý a svěží vzduch s teplotou max. 21 °C.
  • Vaše miminko ukládejte dostatečně najezené, v noci se pak bude méně budit.
  • V postýlce nenechávejte žádné polštáře ani dečky, dostatečnou pozornost věnujte výběru správné matrace.
  • Před usnutím miminko chvíli hlaďte, brzo poznáte, jaké zázraky krátká jemná masáž dokáže.
  • Někdo to odsuzuje, jiný vítá – ukolébávání v náručí. Sice si na sebe ušijete bič (na houpání v náručí si miminko rychle zvykne), ale se spánkem rozhodně pomůže.
  • Při uspávání mu zazpívejte ukolébavku nebo pusťte tzv. bílý šum – zvuky, které uklidňují, např. puštěný vysavač, mixér, kapky deště bubnující na okno nebo šumění moře. Na internetu se dá stáhnout spousta nahrávek.
  • Jestli nic z těchto rad nepomůže, nenuťte miminko spát za každou cenu. Jeho spánek dříve či později přijde. Vždyť vy taky neumíte usínat na povel.

I rodiče potřebují dostatečný oddech

Když už vaše ratolest konečně usnula, přizvěte vaši partnerku a odpočiňte si. Aby i váš spánek byl dostatečně kvalitní, zkontrolujte vaše matrace. Jestliže jeví sebemenší známky poškození nebo se vám na ní prostě špatně spí, vyměňte ji. Překvapte vaši manželku a potěšte ji novou matrací. Do manželské postele jsou ideální tzv. partnerské matrace (se dvěmi tuhostmi). Ke správnému výběru vám pomůže náš on-line konfigurátor.Více zajímavých článků si můžete přečíst tady: