Stali jste se otcem? Máme pro vás pár tipů, jak se dobře vyspat i s miminkem

Ani tatínkové to nemají lehké

Být otcem je krásné, naplňující, ale také náročné. Tatínci hrají velkou roli při výchově, přebírají na sebe zodpovědnost za rozvoj dítěte, chod domácnosti a v neposlední řadě také příjem financí.

Zhruba do půl roku potřebuje miminko téměř každé tři hodiny jíst a přebalit, někdy jen pochovat a utěšit. Jeho spánek je lehký a často nepravidelný. Velká část těchto povinností je na mamince, ale v moderních láskyplných rodinách přidávají ruku k dílu i tatínkové. Patříte mezi ně? Dejte pozor, ať se nepřipravíte o veškerou energii, kterou potřebujete i pro ostatní činnosti!

S miminkem musíte mít trpělivost

I když se občas zdá, že nic nezabírá, existují způsoby, jak miminku pomoci dobře spát.

  • Neukládejte miminko na spaní příliš unavené, usínání mu půjde hůř. Důležité je, aby si i přes den dostatečně odpočinulo.
  • Před spaním ložnici pořádně vyvětrejte, ať je v ní čerstvý a svěží vzduch s teplotou max. 21 °C.
  • Vaše miminko ukládejte dostatečně najezené, v noci se pak bude méně budit.
  • V postýlce nenechávejte žádné polštáře ani dečky, dostatečnou pozornost věnujte výběru správné matrace.
  • Před usnutím miminko chvíli hlaďte, brzo poznáte, jaké zázraky krátká jemná masáž dokáže.
  • Někdo to odsuzuje, jiný vítá – ukolébávání v náručí. Sice si na sebe ušijete bič (na houpání v náručí si miminko rychle zvykne), ale se spánkem rozhodně pomůže.
  • Při uspávání mu zazpívejte ukolébavku nebo pusťte tzv. bílý šum – zvuky, které uklidňují, např. puštěný vysavač, mixér, kapky deště bubnující na okno nebo šumění moře. Na internetu se dá stáhnout spousta nahrávek.
  • Jestli nic z těchto rad nepomůže, nenuťte miminko spát za každou cenu. Jeho spánek dříve či později přijde. Vždyť vy taky neumíte usínat na povel.

I rodiče potřebují dostatečný oddech

Když už vaše ratolest konečně usnula, přizvěte vaši partnerku a odpočiňte si. Aby i váš spánek byl dostatečně kvalitní, zkontrolujte vaše matrace. Jestliže jeví sebemenší známky poškození nebo se vám na ní prostě špatně spí, vyměňte ji.  Do manželské postele jsou ideální tzv. partnerské matrace (se dvěmi tuhostmi). Ke správnému výběru vám pomůže náš on-line konfigurátor matrací.

A rada pro maminky

Přes den se nehoňte za úklidem domácnosti a využijte každou chvíli, kdy miminko spí k vašemu odpočinku. 

spánek miminkaVíce zajímavých článků si můžete přečíst tady: