Zbavte se nespavosti pomocí čínské medicíny

Označení „alternativní“ není správné

Čínská medicína u nás bývá označovaná za „alternativní“. Vedle běžně rozšířeného západního lékařství se nám zdá vědeckými fakty neuchopitelná, ovšem toto označení není správné. Ve skutečnosti se jedná o velmi staré léčení založené na principech východní filozofie taoismu. V současné době prochází významnou změnou a snaží se svoje léty prověřené principy a léčebné postupy podložit vědeckými studiemi.

Zásadním rozdílem oproti západní medicíně je pohled na zdravotní problém – když vás bolí palec u nohy, zajdete na rentgen a nenajdou-li tam chirurgický problém, dostanete maximálně tabletky od bolesti. Čínská medicína se dívá na tělo jako celek, takže za bolestí prstu se v konečném výsledku může skrývat např. nemoc vnitřních orgánů.

Je důležité, kdy spíte

A tak je to i se s spánkem. Z pohledu čínské medicíny je nejlepším lékem na všechno – uzdravuje, omlazuje, regeneruje, proto je základem ke správnému fungování organismu, uchování zdraví a dlouhověkosti. Důležitá je kvalita spánku, kterou ovlivníte dodržováním správné spánkové hygieny, a také doba, kdy spíte:

  • 21. - 23. hodina – nejvhodnější doba pro spánek. Tělesná energie (čchi) prochází meridiány trojitého spalovače, který řídí funkce vnitřních orgánů. Kvůli tomu je důležité se o něho dobře starat. Kolem 22.30 hod. tělo vstupuje do stádia obnovy, proto bychom se v tuto dobu měli ztišit, uklidnit mysl a emoce. Nejúčinnější by však bylo, kdybychom už byli v posteli a spali.
  • 23. - 3. hodina – spánkem v této hodině předejdete řadě problémům (migrénám, depresím, neplodností, před-menstruačním syndromem, atd.). Energie proudí žlučníkem a játry, které upravují náladu a spánek, regulují zažívání a reprodukci, vyživují šlachy a vazy, podporují kosti. Zároveň je to doba, kdy se rozvíjí umění strategického plánování a zrak.
  • 3. - 5. hodina – čchi obíhá meridiány plic, jež upravují dýchání a rozvádí kyslík do celého těla. Tato energie lidské tělo fyzicky posiluje. Jestliže trpíte alergiemi, smutkem, častými dýchacími a kožními problémy či častým močením, dbejte v tuho hodinu na kvalitní spánek.

Co radí čínská medicína pro dobrý spánek?

Poruchy spánku považuje čínská medicína za viditelný projev hlubší nerovnováhy tělesných energií, které vedou ke zdravotním problémům. Energetické póly jing a jang jsou nevyrovnané (jing je oslabený, jang naopak příliš silný), proto energie čchi nemůže plynule proudit. Může za tím být nezdravá strava, stres nebo další zlozvyky. Často lze tento problém vyřešit úpravou životního stylu:

  • dodržováním spánkové hygieny,
  • dobou spánku,
  • meditací,
  • zdravým jídlem,
  • cvičením
  • odstraněním stresu.

Pokud ani to nepomůže, nastupuje na řadu akupunktura a bylinky. Čínští lékaři přistupují k léčbě velmi individuálně, proto je při dlouhotrvajících potížích nutné konzultovat problém přímo s nimi. Než sáhnete po pilulce, vyzkoušejte rady čínské medicíny, které vás nic nestojí.





Více zajímavých článků si můžete přečíst tady: