Nepodceňujte spánek dětí přes den

Máte doma malé děti, které odmítají přes den spát? Pokud je jim méně než 5 let, pak buďte důslední, a spánek během dne nepodceňujte, je velmi důležitý.

Denní spánek děti potřebují až do 4-5 let

Když se narodí nový človíček, stráví spánkem téměř celý den. S přibývajícím věkem jeho potřeba klesá – v půl roce by mělo dítě spát 14 hodin, kolem prvního roku 13 a ve 3 letech 12 hodin, i když skutečná potřeba je vždy individuální. Někdo potřebuje spát více, jiný méně.

Zhruba od 1 měsíce děti začínají rozlišovat den a noc, tím pádem i denní a noční spaní.

  • Denní spánek je zpočátku rozdělen na několik kratších úseků – dopoledne, po obědě a odpoledne. Kolem 1 – 1,5 roku zůstává pouze jedno denní spaní, obvykle po obědě (mělo by trvat 1,5-2 hodiny, delší způsobuje problémy s večerním usínáním). V předškolním období pak odpadá úplně.
  • Noční spánek by měl v každém věku tvořit hlavní část odpočinku.

 Spánek dětí DrSleep.cz

Proč byste měli být důslední

Spánek je vedle dýchání, přijímání potravy a vyprazdňování základní životní funkcí. Během něho dochází k uvolnění svalů, uspořádání nervových buněk, uložení vzpomínek do paměti, třídění informací nabytých během bdění, zkrátka k celkové regeneraci organismu a načerpání nových sil.

I když každé dítě potřebuje jiné množství spánku, jeho nedostatek může být příčinou mnoha problémů. Spánková deprivace se projevuje zvýšenou podrážděností, únavou, usínáním v autě (u starších dětí), náladovostí, špatným usínáním, neklidným spánkem, nočním buzením.

Trvá-li nedostatek spánku příliš dlouho, může se negativně projevit v chování dítěte - hyperaktivita, agresivita, nesoustředěnost, impulsivní výjevy, bezdůvodná úzkost, smutek, apod. Ohrožena je také koncentrace, paměť či představivost. To všechno jsou dost vážné důvody k tomu, abyste dbali na dostatečné množství odpočinku vašich nejmenších. Co nenaspí v noci, musí dohnat přes den.

Spánek dětí DrSleep.cz

Jak zvýšit kvalitu denního spánku

Abyste neměli problémy s usínáním dětí za denního světla, dodržujte tato doporučení:

  • Dávejte dítě spát hned, jakmile se objeví první příznaky ospalosti. Nečekejte, až bude hodně unavené.
  • Dejte dítěti čas na zklidnění. Zhruba 20-30 minut před spaním mu čtěte pohádky, vyprávějte, zpívejte ukolébavky, hlaďte ho nebo houpejte.
  • Oblečte ho do lehkého a hebkého oblečení.
  • Nevystavujte dítě večer ostrému a modrému světlu. Zhruba 90 minut před spaním by v místnosti, kde se dítě nachází, nemělo svítit intenzivní světlo. Je také vhodné vyměnit klasické bílé žárovky za ty zbarvené do oranžova. A nezapomínejte ani na zastínění oken před pouličním osvětlením.
  • Pokud je hezké počasí, popadněte kočárek a vyražte s dítětem na procházku. Spánek na čerstvém vzduchu je velmi prospěšný.
  • Jestliže budete ukládat dítě v ložnici do postýlky, dohlédněte na její kvalitní vybavení – vhodnou matraci, antialergickou přikrývku, jemné povlečení. Polštář do dvou let zcela vynechte.

Spánek dětí DrSleep.cz

Naše rada: Dbejte na poobědový spánek vašich dětí a využijte této chvilky pro sebe. Takový odpolední šlofíček nebo kafíčko přece stojí za to. Jen dejte pozor, je to návykové!

Více zajímavých článků si můžete přečíst tady: