Lidské tělo se někdy chová zvláštně: Proč vlastně spíme, zíváme, chrápeme a jsme většinou praváci?

Spánek je nezbytná regenerace

Bez spánku si život ani nedovedeme představit. Každá bytost ho nutně potřebuje ke svému životu, jeho nedostatek stojí za vznikem mnoha nemocí a v extrémních případech i smrtí. Proč je tak potřebný?

Kvalitní spánek je nejúčinnější formou regenerace těla. Slouží k obnově sil a načerpání nové energie. Při pohledu na spícího člověka by se zdálo, že tělo odpočívá, ovšem opak je pravdou. Sice se nehýbe, ale v těle probíhá spousta procesů vedoucích k obnově buněk, nápravě miniaturních trhlinek ve svalech a úponech, vyplavení škodlivých látek. Ani nervová soustava nelení – zpracovává nové poznatky z uplynulého dne, čistí mozek, odstraňuje únavu psychických funkcí (paměť, zrak, myšlení, rozhodování, apod.). Zdravý spánek také posiluje imunitní systém, intenzivně hojí rány.

Která z těchto významných funkcí je nejdůležitější nelze stanovit, všechny dohromady zkrátka tvoří celek nezbytný ke správném fungování našeho těla. Važme si zdravého spánku a vytvořme k jeho existenci ideální podmínky.

I když se budeme bránit, nakazíme se...

Objevuje se, když náš mozek začíná pracovat pomaleji – jsme unavení, nudíme se nebo se nám chce spát. Při zívání nám údajně chybí kyslík, ovšem nedávné výzkumy to neprokázaly. Naopak, přišly na to, že chlazení čela zmírnilo projevy zívání, takže by teoreticky mohlo sloužit k chlazení mozku. Zároveň dochází k jeho prokrvení, z těla se vyplavují toxiny a vznikají endorfiny. Jaký je ovšem hlavní důvod zívání není zcela jasné.

Ani o jeho nakažlivosti neexistuje stoprocentní vysvětlení. Panují dva pohledy, které se dají uplatnit na lidi i ostatní savce:

  • Z neurofyziologického hlediska za to mohou zrcadlové buňky v mozku, které monitorují pohyby a zvuky z okolí a dávají znamení k jejich napodobování.
  • Z psychologického hlediska se zíváním upevňují vazby mezi lidmi, je projevem empatie. Opakováním zívání se lidé chtějí připojit ke zbytku skupiny.

Víc asi vadí vašemu partnerovi

Chrápání může narušit spánek nejenom vám, ale především vašemu partnerovi. Slyšet vedle sebe celou noc vibrování dýchacího ústrojí skutečně není zrovna příjemné. Příčin může být hned několik:

  • pohlaví (ženy mají užší hrdlo, takže tak často nechrápou),
  • nemoci horních cest dýchacích (astma, ucpaný nos, zvětšená nosní mandle, apod.),
  • alkohol (jeho požitím se uvolňují svaly),
  • obezita (kolem krku se usazuje více tuku)
  • kouření.

Nezoufejte, chrápání se dá léčit. Nečekejte, až vám spánek naruší milostný život a váš partner se odstěhuje do vedlejšího pokoje (v lepším případě) a poraďte se s vaším lékařem, který vám doporučí konkrétní postup léčby. Prozatím můžete začít s dodržováním hlavních zásad zdravého životního stylu.

Většina z nás jsou praváci

Napadlo vás někdy, že všechno mohlo být jinak a mohli jste psát levou rukou? Třeba vás rodiče donutili psát pravou a ve skrytu duše jste leváci. V minulosti totiž bývali leváci považováni za nešikovné a negramotné jedince. Dnes je tomu naštěstí jinak, ale přesto je víc než 90% lidí praváků. Proč tomu tak je?

Do jisté míry za to mohou kulturní aspekty, ale prokázalo se, že už v matčině břiše si miminka cucají palec na pravé ruce. Nejrozšířenější je teorie, že pravorukost souvisí s řečí, která vzniká převážně v levé polovině mozku. Jiné výzkumy zase tvrdí, že za to může gen. Jak je tomu tedy doopravdy vám nepovíme, každopádně je důležité dělat věci tak, jak vám vyhovují.



Více zajímavých článků si můžete přečíst tady: