Bojujte za zdravou páteř (nejen) kvalitním spánkem!

1. Hlídejte se!

Správným postojem a sezením eliminujeme riziko bolestivé páteře. Snažte se vyvarovat dlouhému sezení! V případě sedavého zaměstnání si podkládejte bedra pomůckami (například mini overball) a jednou za hodinu si dělejte přestávky a protáhněte se.

Pohlídejte si taky nastavení monitoru při práci s počítačem. Měl by dosahovat svou výškou úrovni očí. Trvejte na kvalitní kancelářské židli. Dávejte si pozor na jednostrannou zátěž při nošení těžkých věcí. Příkladem za všechny jsou přeplněné dámské kabelky plné „nezbytností“ na jednom rameni.

2. Pravidelně cvičte!

Nejúčinnější prevence i léčba je cvičení. Nepřinutíte se k pravidelným návštěvám skupinových lekcí ve fitku? Snažte se cvičit alespoň 15-20 minut denně doma. Zde platí pravidlo: "Čím více, tím lépe!" Všechny cviky provádějte s maximální soustředěností, pomalu a tahem. Věnujte také pozornost správnému a vědomému dýchání.

Jednou za čas ale lenost přemozte a zajděte si třeba zaplavat nebo na lekci jógy. Pořádně protáhnete zádové svaly, předejdete bolestem a endorfiny vyplavené cvičením zaručí skvělou náladu. Zároveň vás může trenér upozornit na nesprávné provádění cviků! Špatné pohyby můžou být pro člověka spíš hazardování se svým zdravím než pomocí.

cviceni

3. Skoncujte se stresem a zlozvyky!

Špatné psychické rozpoložení dokáže s tělem udělat pořádnou neplechu! Není proto divu, že stres je další významnou příčinou bolesti zad. Užitečnou součástí rehabilitace je proto terapie, meditace a uvolnění.

Naproti jdou problémům se zády taky kuřáci... Nikotin zkracuje cévy a snižuje tak přívod krve do měkkých tkání. Další důvod, proč se nad zlozvykem přinejmenším zamyslet.

Jednou za čas si dopřejte Breussovou masáž, při které je aplikována Dornova metoda. Jedná se o šetrnou, energetickou a manuální masáž zad v oblasti páteře. Vhodný masážní olej a speciální pomalé hmaty uvolňují meziobratlové ploténky.

Terapeut věnuje při masáži největší pozornost především postiženým místům. Intenzivním vtíráním oleje a masáží dochází k okysličení tkáně, stimulaci nervových tkání a regeneraci meziobratlových plotének. V případě závažné bolesti a kontraindikací konzultujte masáž s lékařem.

4. Kvalitně spěte!

Spánek v nesprávné poloze nebo na opotřebované a nevhodné matraci je jednou z nejčastějších příčin bolestí páteře. Nezapomínejte na to, že podstatnou část života trávíte v posteli! Nezanedbávejte a kontrolujte průběžně stav vaší postele, roštu i matrace. Kvalitní zdravotní matrace rozloží vaši váhu rovnoměrně a získáte tak dostatečnou oporu.

spanek

Věnujte také speciální pozornost svému polštáři. Příliš vysokým podložením hlavy riskujete problémy s krční páteří! Skvělým řešením je anatomický polštář z paměťové pěny, kdy celou noc udržíte krk v přirozené poloze. 

Více zajímavých článků si můžete přečíst tady: