Vše, co potřebujete vědět o nespavosti neboli insomnii

Nespavost je problém, se kterým bojují milióny lidí. Avšak není nespavost jako nespavost. Některá je jen krátkodobá, jiná chronická. Každá z nich vyžaduje jiný přístup a metody, jak s ní bojovat.

Co je to nespavost

Nespavost, známá též pod názvem insomnie, je jednou z nejčastějších poruch spánku. Mezi její hlavní příznaky patří porucha usínání nebo špatný průběh spánku. Můžete trpět přerušovaným spánkem nebo časným probouzením.

Z časového hlediska se nespavost dělí na:

 • krátkodobou- přechodná, trvá většinou do 1 týdne,
 • akutní - trvá zhruba 1 měsíc, vhodná je konzultace s lékařem
 • chronickou - jedná se o dlouhotrvající insomnii, která může zapříčinit vážné zdravotní následky.

 nespavosť insomnia

Příčiny nespavosti

Nespavost může vyvolat několik faktorů, které se všeobecně dělí na vnější a vnitřní. Kromě toho může být nespavost v noci následovaná pocením z důvodu hormonálních změn nebo kvůli užívání léků.

Vnější faktory

Mezi vnějšími faktory nespavosti rozhodně patří stres, ale také různé vlivy prostředí. Například chlad, teplo, nepohodlné lůžko nebo hluk. Kromě toho se na nespavosti může podílet tako nesprávná spánková hygiena.

Vnitřní faktory

V tomto případě se jedná o tělesné a psychické potíže, které by měly být dobře vyšetřené. Často je s poruchou spánku spojená nemoc, která člověka natolik zatěžuje, že nemůže usnout. Nejčastěji se jedná o stavy spojené s bolestí, svěděním, potíže oběhové soustavy, s dýcháním, zažívací potíže, silné emoční zážitky, úzkosti a další problémy, které nedovolí usnout. 

Nespavost u dětí a těhotných žen

S nespavostí se setkávají ženy v těhotenství. Problémy se spánkem způsobuje hned několik faktorů, které se vzájemně prolínají. Jedná se o hormonální změny, orgánové změny, změny fyzické konstituce, psychickou nevyrovnanost nebo nerovnováhu minerálů v těle.

nespavosť insomnia

Na začátku těhotenství se zvyšuje potřeba spánku. Druhý trimestr se sebou obvykle nese období pokoje a dobrého spánku. V třetím trimestru se nastávajícím maminkám spí hůře, protože jim velké bříško brání najít vhodnou polohu ke spánku. Navíc musí častěji chodit na toaletu.

Nespavost u dětí je nejběžnější poruchou spánku. Jde o těžké usínání, noční buzení a předčasné ranní probouzení. Nejčastěji se pojí s nesprávnými návyky při usínání. Mezi ně patří usínání ve spojitosti s jídlem, chováním nebo uložením do postele k mamince. Tyto rituály pak dítě vyžaduje i při nočním buzení. Kromě toho může být zdrojem nespavosti dětí samotná maminka, která je nevyrovnaná až depresivní. U kojenců a batolat může být nespavost způsobena nedostatkem režimu. Proto je důležité zavést pravidelný režim, který se bude dodržovat.

Jak předejít nespavosti?

Měli byste se vyhnout rizikovým faktorům, které k nespavosti mohou vést. Jedná se například o nevhodné prostředí pro spánek, zápach, teplo, chlad nebo nevyhovující lůžkoviny a matrace. Kromě toho se doporučuje před spaním vyhnout stimulujícím nápojem, mezi které patří káva, energetické nápoje a alkohol. Před spaním byste neměli řešit závažné problémy ani sportovat. Sportovní aktivity byste měli provádět nejpozději 5 hodin před spaním.

nespavosť insomnia

Spánková hygiena

Než se vydáte za lékařem, zkuste si osvojit pravidla spánkové hygieny, které mohou problém s nespavostí úspěšně vyřešit.

 1. Pro spaní je nejvhodnější pokojová teplota mezi 18 a 20 ° C.
 2. Snažte se mít v ložnici ticho a tmu.
 3. Před spaním místnost vyvětrejte.
 4. 4 hodiny před spaním nepijte nápoje obsahující kofein.
 5. 3 hodiny před spaním nejezte těžká jídla.
 6. Večer nepijte alkohol a nekuřte.
 7. Z postele nesledujte televizi, nepracujte ani se nedívejte do telefonu.
 8. Snažte se každý den vstávat a chodit spát ve stejnou dobu.
 9. Před spaním si zajděte na krátkou procházku.

nespavosť insomnia

Mohlo by vás zajímat: