Fáze spánku: Jak zjistit, kdy je váš spánek nejhlubší


I když je spánek zatím pro vědce z velké části neprobádanou oblastí, podařilo se jim změřit a odhalit několik různých fází spánku. V některých fázích se vám například zdají živé sny, v jiných jste zase náchylnější k probuzení.

Poznejte svůj spánek – a ovládněte jej!

Základní dělení fází spánku je určeno tím, co dělají vaše oči. Pokud se rychle pohybují, hovoříme o takzvaném REM spánku (rapid eye movement – rychlý pohyb očí). Pokud jsou v klidu, prožíváte fázi NREM (non rapid eye movement). Celkem má však spánek pět fází:

  • Fáze 1 – usínání, svaly se pomalu uvolňují, mozek vysílá velmi pomalé θ vlny, trvá 5-10 minut
  • Fáze 2 – zpomaluje se srdeční tep, klesá teplota těla, vzniká rytmická mozková aktivita (tzv. spánková vřetena), trvá asi 20 minut
  • Fáze 3 – mozek vysílá velmi pomalé δ vlny, přechod mezi lehkým a hlubokým spánkem
  • Fáze 4 – hluboký spánek, trvá asi 30 minut
  • Fáze 5 – REM spánek, zvýšená mozková aktivita – více snů, svaly jsou nejvíce uvolněné

Celý cyklus spánkových fází se během noci několikrát zopakuje, obvykle čtyřikrát až pětkrát. Ze začátku převládá fáze hlubokého spánku, s postupem noci se však zvyšuje podíl REM spánku. Nejdelší fáze REM spánku je v cyklu před probuzením, kdy může trvat až hodinu.

Probuďte se v pravý čas

Nejpřirozenější je probouzení ve fázi lehkého spánku. Z hlubokého spánku se sami od sebe jen tak nevzbudíte. Málokdo má ovšem možnost vstávat, kdy chce. Když vám ale zazvoní budík během REM fáze, je to pro váš mozek příliš velký šok. To se pak nepříznivě podepíše na celém následujícím dni.

Vyzkoušejte speciální budíky, které dokážou sledovat vaši spánkovou aktivitu a probudí vás ve chvíli, kdy spíte lehce. Zvládnou to i aplikace pro chytré mobily Sleep Cycle nebo Sleep as Android. Večer stačí nastavit časový interval, ve kterém se chcete probudit, a dát telefon pod polštář.


Mohlo by Vás zajímat