Pár jednoduchých rad, jak si vylepšit stávající lůžko pro pohodlný spánek

Cítíte se v poslední době po probuzení neodpočinutí a takříkajíc rozlámání? Na vině může být vaše lůžko. Zamyslete se nad tím, na jaké matraci spíte a jak dlouho, ale také nad tím zda máte kvalitní rošt.

Nemá vaše matrace nejlepší léta za sebou?

Matraci byste měli pravidelně měnit zhruba jednou za 7 let. Přestože může na pohled vypadat nepoškozeně, pamatujte, že jste do ní za tu dobu vypotili velké množství potu, což vede ke vzniku bakterií, plísní a roztočů. Kromě toho se vám za 7 let mohla změnit tělesná váha nebo se dostavily zdravotní problémy, což jsou faktory, které mají na výběr matrace velký vliv.

Jak vybírat novou matraci?

Při výběru matrace se řiďte několika jednoduchými pravidly:

  1. Sledujte nosnost matrace, která by měla být vyšší, než je vaše hmotnost.
  2. Tvrdost matrace přizpůsobte svojí váze, ale také oblíbené spánkové poloze. Tvrdá matrace se doporučuje lidem s vyšší hmotností, měkčí lidem s hmotností nižší.
  3. Rozměr matrace - Na výšku by vás matrace měla převyšovat zhruba o 20 cm.
  4. Při volbě materiálu i tuhosti zohledněte svoje zdravotní problémy.
  5. Výška neboli tloušťka matrace by pro dospělé měla činit minimálně 16 cm.

Čím vyšší matraci si pořídíte, tím pohodlnější spánek si užijete. Nezapomeňte však, že výška matrace zvyšuje i celkovou výšku postele, která by se měla pohybovat okolo 45–50 cm. U seniorů může být výška i 55–60 cm. Díky vysoké matraci se vám bude do postele pohodlně uléhat, ale také se vám z ní bude lépe vstávat. Při výběru vysoké matrace dejte pozor, aby byla dostatečně zapouštěná do rámu a z postele nevyjížděla do stran.

nova_matrace 

Do nové matrace nechci investovat

Pokud nechcete investovat do nové matrace, můžete sáhnout po topperu neboli vrchní matraci. Ta je obvykle tlustá zhruba 5 cm a stačí ji na vaši stávající matraci pouze položit. Topper dokáže změkčit nebo přidat na tuhosti vaší stávající matrace, takže vašemu tělu poskytne potřebnou oporu. Stačí si jen vybrat nejvhodnější výrobní materiál. Navíc díky němu naroste celková výška postele. Mezi další výhody topperu patří ochrana matrace před vlhkostí, opotřebením a porušením, ale také prodlužuje životnost tvaru matrace.

topper

Rošt, který uleví nohám a krční páteři

Své lůžko výrazně vylepšíte, pokud si do něj pořídíte kvalitní rošt. A jestli chcete v posteli zažívat skutečný komfort, měli byste sáhnout po roštu polohovacím.

Díky polohovatelnému roštu si můžete nastavit optimální výšku v oblasti hlavy, nohou nebo v oblasti hlavy i nohou.  Díky nastavení v hlavové oblasti ulevíte krční páteři například při čtení, sledování filmu nebo konverzaci před spaním. Polohování nohou si zamilují všichni, kteří během práce tyto končetiny extrémně namáhají. Může se jednat například o servírky, zdravotní sestry nebo zaměstnance, kteří celou směnu stojí na nohách. Díky tomu, že si „nohy hodíte nahoru“ dojde k odtoku přebytečné lymfy, takže vám nohy nebudou natékat.

polohovaci_rost

Manuální nebo elektrický?

Polohovací rošty jsou k dostání ve dvou provedeních. Polohování můžete provádět ručně nebo elektricky pomocí motoru. Ruční polohování není samozřejmě tak komfortní. Musíte využít své vlastní akce k tomu, abyste si vybranou část pomocí popruhů nastavili do požadované polohy.

Elektrické rošty nastavíte jednoduše pomocí tlačítek do takové polohy, kterou chcete. Ovládání může být integrované do postranního panelu nebo připojeno kabelem. Elektrický pohon může být instalován do nosného rámu, takže je možné elektrický rošt používat i v postelích s úložným prostorem nebo zásuvkou.

Jestliže se rozhodnete pro polohovací rošt, je důležité mít pro něj vhodnou matraci. Ne každá je totiž pro tento typ roštu vhodná. Matrace by měly být pružné, proto se doporučují modely vyrobené z pěn či latexu.