Rychlé tipy, jak pomoci unaveným nebo oteklým nohám

1. Unavená chodidla

Pocit unavených chodidel zná snad každý člověk. Můžete například stát celý den na nohou v práci, "uchodit" se při dlouhých nákupech nebo na horské túře. Chodidla nám dávají najevo únavu nejvíce ve chvíli, kdy je dostaneme do klidové polohy. Někdy je bolest nohou tak intenzivní, že doslova nevíme, jak si lehnout a toho nepříjemného pocitu se zbavit. V takovou chvíli většinou instinktivně nohy různě krčíme, narovnáváme, zohýbáme, jednoduše řečeno snažíme se zbavit bolesti tím, že nohy začneme znovu a znovu namáhat.

Řešení č.1: Zázvorová koupel na nohy

Do lavoru s horkou vodou přidejte 3 lžíce nastrouhaného zázvoru na jemno a nechte končetiny relaxovat minimálně 15 minut. Zázvor vám pomůže s prokrvením končetin a navíc má protizánětlivé účinky. A pokud jste navíc zimomřiví, koupel vás krásně zahřeje.

Řešení č.2: Anatomický polštář

Skvělým pomocníkem může být i multifunkční anatomický polštář kterým si podložíme nohy. Tento polštář vám pomůže s uvolněním namoženého svalstva a můžete jej použít mimo jiné i při sezení, spánku a třeba při relaxaci.

2. Otoky nohou

Otoky nohou jsou způsobeny tím, že se krev nedokáže dostatečně rychle odvádět z nohou zpátky k srdci. Krev se začne hromadit v nohách a můžeme zároveň trpět pocitem "těžkých nohou".

Řešení č.1: Domácí "Kneippova lázeň"

Kneippova lázeň chodidel je založena na střídavém působení studené vody (cca 14-18°)a teplé vody (cca 38-43°) na dolní končetiny. Funguje na principu přešlapování z jedné nádoby s vodou do druhé. Aktivní střídání různé teploty vody působí tak, že dojde ke stimulaci krevního oběhu, zlepšení tkáňového metabolismu a pocitu uvolněnosti.

Jak na to? Nachystejte si dvě velké nádoby. Jednu se studenou vodou, druhou s teplou vodou. Začínáme vždy v nádobě s teplou vodou, končíme v nádobě se studenou vodou. Přešlapování v teplé vodě by mělo být čtyřikrát delší než přešlapování ve vodě studené. Doporučuje se strávit1 minutu v teplé vodě a 15 sekund ve studené vodě. Proces přešlapování opakujte nejlépe 5x-7x za sebou, poté nohy zabalte do tepla a relaxujte.

Řešení č.2: Polohovatelný rošt

Polohovací rošt kromě polohování hlavy umožňuje také polohování v oblasti dolních končetin, které přinese vašim nohám potřebnou úlevu, prokrvení a celkovou regeneraci.

Přejeme vám hodně příjemných a bezbolestných kroků do života!

Více zajímavých článků si můžete přečíst tady: