Potraviny, které vám (ne)dají spát!

ANO

  • Potraviny bohaté na Tryptofan

Určitě jste již slyšeli o schopnostech teplého mléka, které vás pomůže pohodlně zaplout do světa snů. Je to způsobeno vysokým obsahem tryptofanu, což je látka podporující spánek. Dalšími skvělými zdroji tryptofanu jsou například ořechy, semínka, banány, med a vejce.

  • Malý kousek sacharidů

Potraviny bohaté na sacharidy pomáhají zvýšit tryptofan v krvi. Takže vpozdních hodinách si můžete dopřát malou misku obilovin a mléka, pár sušenek nebo třeba chléb se sýrem.

  • Menší svačinka před spaním

Pokud trpíte nespavostí, trochu jídla v žaludku vám se spánkem může pomoci. S množstvím to ovšem nepřehánějte! Bohatě vám postačí malé a především lehké občerstvení.

NE

  • Potraviny s vysokým obsahem tuku

Máte problémy se spánkem? Budíte se často během noci? Bedlivě si pohlídejte, aby vaše poslední denní jídlo nebylo příliš tučné!

Těžké pokrmy aktivují trávení a potřebují velkou dávku energie na jejich zpracování. Proto je dost možné, že taková konzumace povede k nočním výletům do koupelny. Pokud si přeci jen dopřejete těžké jídlo, sněztejej nejméně 4 hodiny před ulehnutím do postele.

  • Pozor na skrytý kofein!

Není žádnou novinkou, že váš spánek může narušit večerní šálek kávy.Nezapomeňte ale i na méně známé zdroje kofeinu.Dokonce i nepatrný obsah kofeinu může způsobit nespavost. Najdete jej v čokoládě, v některých sladkých limonádách i v čaji. Pro lepší spánek se vyhněte veškerému kofeinu 4 až 6 hodin před spaním.

Možná vás překvapí informace, že mnoho druhů léčiv může obsahovat více kofeinu než šálek kávy. Zkontrolujte složení léků a zjistěte si, zda právě pilulky, které užíváte, nejsou příčinou vaší nespavosti.

  • Vynechejte skleničku před spaním!

Alkohol vám může pomoci rychleji usnout. Zároveň však riskujete, že nebudete spát kvalitně a v lepším případě se budete celou noc jen převalovat v posteli. V horším případě vás čekajíbolesti hlavy, noční pocení či noční můry.

  • Minimalizujte protein.

Protein je skvělý během dne. Bohužel už tak senzační není v době, kdy jste připraveni jít spát. Je těžší na trávení a obsahuje aminokyselinu tyrosin, která podporuje aktivitu mozku.

Vynechejte večer potraviny s vysokým obsahembílkovin a sáhněte raději po malém sacharidovém kousku.