Oslavte Mezinárodní den zdravého spánku!

Světový den spánku každoročně slavíme 17. března. Tento den je věnován osvětě o významu kvalitního spánku pro naše zdraví a celkovou pohodu. Cílem Světového dne spánku je připomenout lidem, že spánek je důležitou součástí každodenního života a že kvalitní spánek může pozitivně ovlivnit naše fyzické i psychické zdraví.

 spanek

Zdravý spánek versus poruchy spánku

Zdravý spánek zásadně ovlivňuje náš osobní i pracovní život. Abychom docílili maximální spokojenosti a výkonnosti, musíme v prvé řadě dbát na kvalitě matrace a přísném dodržování spánkové hygieny.

Lidské tělo potřebuje každodenní regeneraci, a pokud mu ji nedopřejeme, je jen otázkou času, kdy začne organismus vzdorovat špatným návykům.

Rychlé životní tempo, stres či sedavé zaměstnání dokážou pořádně zkomplikovat a narušit zdravý průběh spánku. Mohou se začít projevovat zdravotní potíže a poruchy spánku.

Spánková apnoe například ohrožuje srdce a cévy. Nespavost ovlivňuje výkonnost a při nevhodném stravování může být jednou z hlavních příčin obezity.

spanek

Spánková hygiena

Nedaří se vám usnout? Sepsali jsme pravidla spánkové hygieny, které vám pomohou s rychlým usínáním.

1) Jídlo a pitný režim. Vyhýbejte se těžkému jídlu k večeři! Poslední jídlo byste si měli dopřát nejpozději 3 hodiny před ulehnutím. Opatrně s množstvím tekutin, které mohou organismus pořádně nakopnout a způsobit problémy s nespavostí. Řeč je o kávě, čaji a energetických nápojích. Dopřejte si je v rozumném množství a nejlépe již odpoledne se jim vyvarujte. Pozor na alkohol! Po něm sice většinou usnete jako nemluvně, ale kvalita spánku se značně zhorší.

2) Neřešte! Zapracujte na sobě a nedávejte negativním myšlenkám jedinou šanci! Nechte svou mysl čistou a pozitivní! Přivolejte si na pomoc krásné vzpomínky nebo klidového stavu si pomozte meditačním či dechovým cvičením. Stres a černé myšlenky vám leda tak způsobí tmavé kruhy pod očima a ospalost. Problémy řešte během dne, do postele nepatří!

3) Bez rušivých elementů! Zapamatujte si, že do ložnice nepatří nic, co by vás mohlo od spánku vyrušovat. Žádná televize, mobilní telefon, počítač ani tablet! Veškerá elektronika může narušit průběh usínání i samotný spánek.

tablet v posteli

4) Sport? Ano i ne! Pravidelné cvičení je pro tělo velmi prospěšné, určitě jej praktikujte i nadále. Pouze si dávejte pozor, abyste cvičili nejpozději 3-4 hodiny před spánkem, ideálně ještě před večeří. Tělesná teplota při sportování a po něm značně kolísá. Tělo je nabuzené a není připraveno na okamžitý spánek.

5) Vyvětrejte! Naučte se každý večer před ulehnutím vyvětrat. Ideální teplota pro spánek je okolo 18-20 stupňů Celsia. Navíc se bude tělo snažit automaticky zahřát a jako malý bonus spálíte i více kalorií. :)

Přejeme vám dobrou a ničím nerušenou noc! 

Více zajímavých článků si můžete přečíst tady: