Nemoci v posteli III: Spánková apnoe


Porucha zvaná spánková apnoe má příčinu ve špatném fungování hltanu, který se ve spánku několikrát uzavře a nemůže jím proudit vzduch. Taková zástava dechu trvá od několika sekund až po minutu, pak kritický stav vyřeší mozek, který hltan vědomě otevře.

Dechová zástava je ale velmi namáhavá pro srdce, zvyšuje krevní tlak a riziko infarktu. Spánek provázený krátkými zástavami dechu je navíc nekvalitní, protože při „první pomoci mozku“ se přerušují spánkové cykly.

Syndrom spánkové apnoe postihuje mnohem častěji muže než ženy. Mezi rizikové faktory dále patří obezita, spánek na zádech, věk nad 40 let, alkohol nebo sedativa užitá před spaním. A jaké jsou symptomy tohoto onemocnění?

  • hlasité chrápání s krátkými pauzami bez dechu
  • probouzení uprostřed noci s hlasitým nadechnutím
  • pocit sucha v ústech po ránu
  • bolest hlavy, únava a poruchy soustředění přes den

Dbejte na prevenci, pak zkuste léčbu

Když zjistíte, že trpíte syndromem spánkové apnoe, měli byste tento problém konzultovat s lékařem. Ten vám pravděpodobně nejdříve doporučí, abyste shodili nějaké to kilo, nekouřili, nepili před spaním alkohol a dbali na pravidelnost spánku.

Pokud ani odstranění všech rizikových faktorů nepomůže, je na čase začít uvažovat o léčbě. Zástavy dechu řeší přístroj, který funguje na principu nazální přetlakové ventilace (CPAP). Přes noc si jednoduše nasadíte masku, která se postará o bezpečný průběh dýchání.

Pro některé lidi je vhodná i operace, při které lékaři odstraní překážky v horních dýchacích cestách, například část měkkého patra.

Další díly seriálu o Nemocech v posteli čtěte zde: