6 mýtů o spánku, které si rozhodně nechte vyvrátit

Spát 8 hodin, pořádně se unavit cvičením nebo si dát šláftruňk na usnutí. Je vám něco z toho povědomé? Sesbírali jsme šest mýtů týkajících se spánku, které se mezi lidmi drží pevně jako roztoči v matraci, a jeden po druhém je vytáhli na světlo.

1. mýtus: Každý by měl spát 8 hodin denně

Odborníci se shodují na tom, že ideální je spát 7 až 8 hodin denně. Potřeba spánku je však hodně individuální. Někdo chodí spát v devět večer, jiný ve tři ráno.

Pokud se každý den cítíte dobře i po šesti hodinách spánku, není důvod zůstávat v posteli ještě o dvě hodiny déle.

spanek

2. mýtus: Po skleničce alkoholu se lépe spí

Po skleničce alkoholu se rychleji usíná. To je vše. Spánek ale rozhodně není kvalitní, protože není dostatečně hluboký. Někteří lidé pak po alkoholu mívají dokonce špatné sny, které je ze spánku navíc budí.

3. mýtus: Nedostatek spánku se dá dohnat o víkendu

Každé ráno vstáváte brzy do práce. Večer se vám přitom nedaří chodit spát dostatečně brzy. Proč si tedy o víkendu nepřispat až do poledních hodin? Budete překvapeni, dobrých důvodů, proč o víkendu vstávat ve stejný čas jako v týdnu, je hned několik:

  • pro kvalitní spánek je důležitá pravidelnost, tedy vstávání i usínání každý den ve stejný čas
  • spánek nelze dohnat, ani nahnat do zásoby, tělo ho potřebuje každý den ve stejné kvalitě
  • pokud spíte deset hodin a více, výsledkem je pouze únava a letargie

O víkendu je tedy lepší odpočívat aktivně, ať už na procházce nebo při sportu.

4. mýtus: Po večerním cvičení se dobře usíná

Myslíte si, že když se večer unavíte na cvičení, lépe pak usnete? Není to pravda. Při pohybové aktivitě se totiž tělo zahřívá, zrychlí se pulz a krevní oběh. Při usínání však naopak teplota těla klesá a všechny tělesné funkce se zpomalují. Po cvičení vám tedy usínání bude trvat déle, bez ohledu na vaši únavu. Vyzkoušet můžete klidové, protahovací cviky nebo například jógu. 

usinani

5. mýtus: Chrápání je vždy neškodné

Chrápání je obvykle neškodné. V některých případech je to ale projev takzvané spánkové apnoe.

tvrda matrace

6. mýtus: Čím tužší je matrace, tím je kvalitnější

V poslední době jsou oblíbené tvrdší matrace. U měkčích se ale už dávno nemusíte bát, že vás budou tlačit do zad pružiny nebo že se budete nepohodlně propadat. Pro některé postavy jsou dokonce matrace s nižší tuhostí vhodnější. S výběrem správné matrace vám pomůže Dr. Sleep.

Zajímejte se o kvalitní spánek hlouběji. Vyplatí se to.