6 jednoduchých tipů, které vám pomohou zbavit se chrápání

Kvalitní spánek je půl zdraví. Jenže jak jej docílit, když vás každou noc budí hlasité chrápání vašeho partnera? Už si nemusíte do uší tlačit špunty nebo spát s hlavou pod polštářem. Existuje 6 zaručených tipů, díky kterým se chrápání můžete zbavit.

Proč člověk chrápe

Chrápání, kterému se také říká ronchopatie, je fyziologický jev. Dochází k němu kvůli vibracím měkkých částí horních cest dýchacích. Důvodem je to, že ve spánku se snižuje napětí horního patra a vzduch, který dýchacími cestami prochází, měkké patro snadno rozkmitá. Další příčinou však může být i konzumace alkoholu, kouření, suchý vzduch v ložnici, alergie, obezita nebo nevhodná spánková poloha.

Studie odhalily, že nečastěji chrápou muži s nadváhou, ve věku od 35 do 65 let. Tuk obaluje oblast hrtanu, měkkého patra i kořene jazyku a jemně tlačí na dýchací trubice. Obvod dýchací trubice se tedy zmenší a vzduch má problémy se dostat ven.

Chrápání může vést k nedostatečnému spánku, jehož následkem může být podrážděnost, nezvladatelná únava nebo nervozita. U některých osob může docházet ke spánku s apnoickými pauzami trvajícími až 6 vteřin. Problém je možné řešit ve spánkové laboratoři.

chrapani

Jak si pomoci od chrápání?

Pokud nepatříte mezi osoby, které trpí apnoí, a chrápání se u vás objeví jen čas od času, můžete vyzkoušet těchto 6 triků.

1. Pořiďte si zvlhčovač vzduchu

Chrápání může mít na svědomí suchý vzduch, který se do místnosti line z klimatizačních jednotek. Také v topné sezoně bývá vzduch sušší. Pořiďte si do ložnice zvlhčovat vzduchu, který dokáže vlhkost vzduchu udržovat na optimální úrovni. Díky němu se vám bude pohodlněji a snadněji dýchat. Do zvlhčovače můžete přidat i několik kapek esenciálního oleje, třeba z čajovníku nebo eukalyptu, které přirozeně otevírají dýchací cesty, a tak zamezují chrápání.

2. Osprchujte se horkou vodou

Před spaním se osprchujte horkou vodou nebo horkou vodu inhalujte. Horká pára totiž dokáže uvolnit ucpaný nos, takže se vám bude lépe dýchat. Při inhalování se doporučuje na stůl postavit mísu s horkou vodou, kterou můžete obohatit kapkou esenciálního oleje. Nakloňte nad mísu hlavu a přehoďte přes ni ručník. Díky ručníku bude pára směřovat k vaší tváři. Pak jen stačí 5–10 minut zhluboka dýchat.

3. Namažte si nosní dírky

Podle 5 000 let starého indického učení Ájurvédy je nejlepší si před spaním namazat nosní dírky sezamovým olejem nebo ghí. Ghí je známé jako přepuštěné máslo a pro své léčivé účinky se používá v mnoha ajurvédských lécích. Jak na to? Umyjte si ruce a na malíčky si naneste trošku sezamového oleje nebo ghí. Malíčky pak jemně masírujte vnitřek nosních dírek. Zároveň si na střídačku zacpávejte nosní dírky a olej či ghí vdechujte jen jednou dírkou. Díky tomu zvlhčíte nosní sliznici. Toto potírání se doporučuje dělat před spaním, ale také ráno po probuzení.

4. Promažte krk zevnitř

Věděli jste, že olivový olej má protizánětlivé účinky a dokáže snížit otoky dýchacích cest? Kromě toho tlumí bolest a snižuje vibrace v krku, kvůli kterým dochází ke chrápání. Těsně před spaním stačí vypít 2–3 doušky olivového oleje.

oliva

Na promazání krku můžete použít i med. Stejně jako olivový olej i med působí protizánětlivě a je vhodný k promazání krku. V době mezi večeří a spaním vypijte lžičku medu rozpuštěnou v šálku horké vody nebo v čaji z heřmánku či zázvoru. Heřmánek je oblíbený pro svoji schopnost uvolňovat svalové i nervové vypětí, takže se vám bude krásně spát. Zázvor se chlubí antibakteriálními účinky. 

5. Vsaďte na lékárnu z bylinek

Vyzkoušejte sílu bylin, které zabrání chrápání a podpoří kvalitní spánek. Vyzkoušejte třeba mátu peprnou, která má protizánětlivé vlastnosti, jež krásně otevřou celý dýchací systém. Před spaním si do sklenky teplé vody kápněte 1 nebo 2 kapky mátového oleje a vykloktejte si.

mata

Sáhnout můžete i po kurkumě, která je silným antibiotikem a antiseptikem. Výrazně ulevuje od chrápání. Pokud chcete účinky kurkumy posílit, smíchejte ji s mlékem. Získáte tak neuvěřitelný posilovač imunitního systému. Do šálku horkého mléka nasypte 2 čajové lžičky mleté kurkumy a pijte asi půl hodiny před spaním. Tomuto nápoji se říká „zlaté mléko“.

6. Lehněte si na bok

Tuto radu jste jistě slyšeli nesčetněkrát. A jakby také ne, když skutečně funguje. Při spaní na zádech dochází k tomu, že se jazyk přesune do zadní části krku a zablokuje tak volné proudění vzduchu. Výsledkem je chrápání. Pokud si lehnete na bok, vzduch bude krkem procházet volněji. Proto se spaní na boku doporučuje proti chrápání. Pomoci si můžete také polštářem, který by měl hlavu a krk správně podpírat.

 

Přečtěte si další zajímavé články:

Už jste slyšeli termín spánková paralýza? Je to děsivé a rozhodně se nejedná o zdravý spánek

Se spánkem to nepřehánějte, jeho nadbytek vám může uškodit

Vše, co potřebujete vědět o nespavosti neboli insomnii