24 hodin bez spánku

Většinou nás trápí stav, kdy potřebujeme rychle usnout a stále se to nedaří. Jsou ale situace, kdy máme starostí a práce nad hlavu a snažíme se co nejvíce prodloužit den na úkor spánku. Pokud se jedná o výjimečný stav, bude se vám hodit pár tipů, jak snadněji vydržet celý den nespat. Dlouhodobý nedostatek spánku může vážně ohrozit vaše zdraví.

Pohled vědy

Podle mnohých výzkumů zdravý jedinec vydrží 8-10 dní bez spánku bez vážných dlouhodobých následků. Postupně však ke ztrátě soustředění a poruchám vnímání. Rekordmanem v této oblasti je Randy Gardner, který vydržel nespat neuvěřitelných 11 dní, tedy 264 hodin. Rozhodně nezkoušeje, jak dlouho bez spánku vydržíte. Už po 24 hodinách bez spánku dochází ke spánkové deprivaci a tělo začíná reagovat. Začne produkovat stresové hormony, dojde ke zvýšení krevního tlaku. Imunitní systém přestává pracovat a dokonce dochází k poklesu tělesné teploty. Pocitově lze stav po 24 hodinách bez spánku přirovnat k pocitu opilosti. Vědci tvrdí, že zůstat vzhůru po dobu nejméně 24 hodin je srovnatelné s obsahem alkoholu v krvi 0,10 promile. Po více jak 72 hodinách bez spánku se mohou objevit halucinace sluchové, vizuální i hmatové

nespat

Když už opravdu nemůžete celý den spát, jak rizika eliminovat

Pokud tedy opravdu potřebujete být vzhůru celý den, tak pro vás máme pár tipů, jak na to. Zapomeňte však na řízení automobilu a vykonávání činností, u kterých je potřeba zvýšené pozornosti.

1. Trénink

Nejjednodušší způsob, jak zůstat vzhůru celou noc, je resetování interních hodin. Může to trvat až jeden týden, ale je to možné. Zpočátku se u vás může vyskytnout výrazná ospalost. Pokud přecházíte na noční směnu, dejte svému tělu několik dní praxe. Vaše denní rytmy se stále spoléhají na světelné podněty, takže se ujistěte, že během dne spíte ve velmi temné místnosti. Obzvláště užitečné jsou zatemňovací závěsy a oční masky.

2. Kofein

Vědci zjistili zjistili, že střední dávky kofeinu (600 miligramů [mg] nebo více než čtyři šálky kávy) mohou zlepšit vaši schopnost přemýšlet a vykonávat úkoly, ale vysoké dávky (900 mg nebo více) mají opačný účinek. Vysoké dávky kofeinu mohou způsobit příznaky, jako je úzkost a třes, které vám ztěžují koncentraci. Chcete-li zůstat celou noc, nespoléhejte se na jednu velkou dávku kofeinu. Příliš mnoho kávy může vést k podráždění žaludku. Místo toho zkuste během noci užít několik menších dávek, jako jsou například espresso, kofeinové pilulky nebo kofeinová žvýkačka.

kofein

3. Vyhněte se energetickým nápojům

Energetické nápoje obsahují různá množství kofeinu, obvykle ekvivalentu jednoho až pěti šálkům kávy. Obsahují často také guaranu, složku, která také obsahuje kofein, což zvyšuje celkové množství kofeinu, než se zdá. Při používání energetických nápojů je těžké přesně vědět, kolik kofeinu požíváte, a extrémně vysoké dávky kofeinu mohou být toxické. Jsou obzvláště nebezpečné, když se smíchají s drogami nebo alkoholem. Nadměrné užití energetických nápojů je častou příčinou návštěvy pohotovosti. Mezi nejčastější symptomy předávkování patří záchvaty, halucinace, zrychlený tep, bolesti na hrudi, vysoký krevní tlak a podrážděnost. 

4. Zacvičte si

Krátké zacvičení, ideálně v chladnějších vzduchu, vás dokáže vythrnou z usínání a zpět nabudit. 

 cviky spanek

5. Najděte některá jasná světla

Temnota podněcuje vaše tělo k uvolnění melatoninu, hormonu, díky kterému se cítíte ospalí. Jedna studie zjistila, že použití jasných světel v noci a vytváření temnoty během dne může pomoci pracovníkům s nočními směnami obnovit jejich denní rytmy. Nejvíce účinná je LED žárovka, která dokáže simulovat sluneční světlo. To by vám mělo pomoci zůstat déle vzhůru.

6. Používejte elektroniku

Vaše elektronická zařízení, včetně notebooků, tabletů, televizorů a telefonů, emitují něco, co se nazývá „modré světlo“. Podle výzkumů modré světlo vyzařované z vašich zařízení zpožďuje uvolňování melatoninu, hormonu spánku. To vám může zabránit v ospalosti.Abyste se udrželi vzhůru, použijte zařízení, se kterým můžete komunikovat. Zkuste hrát videohry v počítači nebo tabletu. 

modre svetlo

7. Osprchujte se

Osvěžující nebo vlažná sprcha vám může pomoci probudit se, když začnete být unavení. Pokud se nechcete sprchovat, může vám pomoci opláchnutí obličeje studenou vodouVyčištění zubů zařídí, že se budete cítit svěží. 

Když už konečně ulehnete

Konečně nastává čas, kdy po dlouhém probdělém dni ulehnete do postele. Nezapomínejte, že pro kvalitu spánku je také důležitá kvalitní matrace a prostředí, ve kterém usínáte. Pokud je vaše matrace proleželá, jena čase ji vyměnit.

S výběrem té nové vám může pomoci online rádce pro výběr matrace Dr. Sleep

Tip: A pokud se vám i přes kvalitní matraci nedaří usnout, dejte si dlouhou voňavou koupel, která vás zcela uklidní a už nebudou žádné problémy s usínáním.

 spanek

 Mohlo by vás zajímat: