Zbavte se nočních můr a užijte si klidný spánek

Narušují vám noční můry klidný spánek? Prozradíme vám, jaké jsou nejčastější příčiny zlých snů a jak se jich zbavit.

Co je to noční můra?

Sen je sled různých obrazových a zvukových vjemů odehrávajících se v průběhu spánku v lidském mozku. Sny mohou být krásné a uklidňující, ale i strašidelné a nahánějící hrůzu. Těm zlým se často říká noční můry. Svým obsahem narušují lidský spánek. Podle vědců vznikají sny až během spánkové REM fáze. Čím déle spíme, tím větší je pravděpodobnost, že se nám budou zdát. Co způsobuje noční můry? A co dělat proto, aby zmizely?

 fantasy-2847724_1920

Poznejte svůj sen

Ve snech se odráží lidské myšlenky, emoce, stres a záležitosti, které z vědomí vytěsňujeme do podvědomí. Sny nás upozorňují na nedořešené záležitosti z minulosti a ukazují nám, jak danou věc řešit. Porozumějte svým snům – pište si obsah nočních můr ihned po probuzení, rozeberte je s odborníkem, hledejte spojitosti a poznejte, co se vám snaží říct. Díky tomu dokážete vyřešit věci, které jsou obsahem zlých snů – a ty následně samy odezní.

Cesta ke klidnému spánku? Psychická pohoda

Vznik nočních můr podporují děsivé zprávy, knihy, filmy a hry, ve kterých se odehrává něco strašidelného, traumatizujícího a násilného. Ve snu se často odráží zážitky, které jsou součástí posttraumatického stresu. Právě stres, neklid a deprese jsou nejčastějšími důvody nekvalitního spánku a zlých snů. Zkuste více relaxovat a redukovat stresové situace. U lidí s depresí je riziko nočních můr vyšší než u zdravých jedinců.  Pozor si dejte i v případě, že pravidelně užíváte nějaké léky. Součástí některých z nich jsou látky, které sny negativně ovlivňují. Patří mezi ně třeba narkotika nebo antidepresiva.

 5U9cICBQ

Spánek pohodlně a klidně

Prostředí, ve kterém spíte, má také vliv na kvalitu vašeho spánku. Optimální teplota místnosi a pohodlnost postele patří mezi nejdůležitější faktory ovlivňující lidský spánek a sny. Čím pohodlnější a kvalitnější matraci a postel máte, tím větší je šance na klidný spánek bez nočních můr. Lidský mozek během spánku vnímá vůně. Provoňte si ložnici a oddejte se milým snům. V neposlední řadě můžete ložnici vybavit lapačem snů. Více informací o tom, jak si přivolat příjemné sny a zbavit se nočních můr najdete v našem dalším článku