Trpí vaše dítě hyperaktivitou nebo je jen trochu "živější"?

Hyperaktivita (ADHD- Attention Deficit Hyperactivity Disorder)

Hyperaktivita je genetické onemocnění (nikoliv poškození) stavby mozku. Jelikož mozek nepracuje tak účinně, jak by měl, dochází k odlišnému chování než u ostatních dětí. Rodiče mají občas tendenci plést si hyperaktivní dítě se zlobivým či živějším dítětem.

Hyperaktivitu u dítěte můžete sledovat od jeho narození. U kojenců a batolat se může projevit nepravidelným režimem, kdy například celý den prospí a naopak celou noc jsou vzhůru, pláčou jakoby bez příčiny a maminky si neví rady. Pokud je režim miminka obrácený dlouhodobě a pediatr vám nedokáže pomoci vyřešit tento problém, existuje v Ostravě centrum pro poruchy spánku, kde můžete nechat své dítě vyšetřit již od 1. měsíce jeho věku.

Diagnostikovat se hyperaktivita dá nejdříve v předškolním věku, do té doby se režim dětí v drtivé většině případů mění a upraví tak, že již žádné příznaky hyperaktivity nepozorujeme.

U předškoláků a školáků již hyperaktivitu rozpoznáte s určitostí. Pokud dítěti dělá problém podřídit se běžným denním aktivitám, jako je například špatná koncentrace, rychleji zapomíná, impulzivní či vzteklé chování, mohou tyto situace vést k nedostatku spánku a jeho zkrácení.

Dítě netrpí hyperaktivitou

Krátkodobě obrácený režim miminek není důvodem přidělávat si starosti s podezřením na ADHD. Takový režim může nastat z různých důvodů. Dítě může být fixováno na konkrétní okolnosti, které rodiče ani nemusí vnímat. Například vyžaduje při usínání přítomnost matky u postýlky, kolébání, uklidňující melodie.

Soustřeďte se při usínání vašeho drobečka na faktory, které by ho mohly ovlivňovat během usínání a na které si vytvořil návyk. Pokud na něco takového narazíte, holt se budete muset "smířit" se spánkovým rituálem vašeho dítěte, abyste mu dopřáli nepřerušovaný spánek. Pokud žádný z rituálů nezabírá, nepropadávejte ihned panice, miminko nějakou dobu můžou trápit různé problémy (růst zoubků, plynatost, nemoc).

U předškoláků a školáků může být porucha spánku způsobena jinými okolnostmi. Za jeden z největších strašáků se považuje spánková apnoe, která je doprovázená hlasitým chrápáním a krátkými zástavami dechu, což má za následek nekvalitní a neklidný spánek. Nejčastější příčinou spánkové apnoe u dětí jsou zvětšené nosní nebo krční mandle. Dalším problémem může být například náměsíčnost, neúplné probuzení z hlubokého spánku, probuzení se zmateností nebo postihem spánkového děsu.

Pokud ani jedním z uvedených příčin vaše dítě netrpí a přesto se mu špatně spí, je vhodné se zaměřit i na jiné faktory. Zajistěte dítěti kvalitní matraci či polštář, obojí může mít obrovský vliv na zdravý spánek vašeho dítěte.

Pokud si nejste i nadále jistí, zda trpí či netrpí vaše dítě hyperaktivitou, obraťte se na lékařské specialisty!

Více zajímavých článků si můžete přečíst tady: