Těžký život leváků. Připomeňme si útrapy, se kterými se museli a stále musí potýkat

13. srpen je den, na který Připadá Mezinárodní den leváků. Žije jich mezi námi přibližně 10 % a v životě to mají mnohem těžší než praváci. Vždyť tomu není tak dávno, co jsme děti od útlého věku násilně přeučovali dělat vše pravačkou. Pojďme se podívat, s čím se musí leváci v životě vyrovnávat.

Leváctvím se označuje přednostní užívání levé ruky, resp. převaha levé poloviny těla. Už na začátku je důležité říct, že laternita (preference jedné strany) není návykem ani zlozvykem, ale něčím, co je tělu přirozené a neměli bychom se leváky snažit učit používat druhou ruku, pro ně pomalejší a neohrabanější.

Těžký život leváků


Leváci jsou vystaveni těžkým zkouškám už od útlého dětství. Nemluvíme jen o psaní a rozmazávání inkoustu, ale také o manipulaci s veškerým vybavením domácnosti – napravo se otevírají dveře, skříňky, lednička i ovládají domácí spotřebiče.


V jakých oblastech to mají leváci složitější než praváci?


Řízení auta. Řadicí páka v autě napravo, neřídíte-li tedy např. v Británii. Statistiky také dokazují, že řidiči leváci se účastní většího počtu dopravních nehod než praváci.

• Řemeslné práce. Problém částečně souvisí s pracovními pomůckami a „silou“ pravé mozkové hemisféry. A také je statisticky prověřeno, že se leváci častěji zraní.

• Intimní život. Leváci jsou mnohem ostýchavější a ustrašenější než praváci, za což může ovlivňování pravé mozkové hemisféry propojené s emocemi.

• Stolování. Pokud si levák nesedne na levou stranu stolu, musí se on i jeho kolega po levici smířit s tím, že si při jídle obouchají lokty.

• Sdílení postele. Pro leváka je ideální spát na levé straně postele, i kdyby s tím partner pravák nesouhlasil. Na své dominantní straně totiž bude mít svůj noční stolek a ranní zaklapnutí budíku zvládne levák tak rychle, že to partner ani nestihne postřehnout.

• Poruchy spánku. Leváci jsou náchylnější k poruchám spánku. Může za to fakt, že ve spánku kopou nohama a roztahují ruce 5x častěji než praváci.


Svět je prostě pravoruce zaměřen. Naštěstí už lze v dnešní době koupit spoustu pomůcek určených levákům, které jim usnadňují práci. Nejžádanějšími výrobky jsou bezesporu nůžky, ořezávátka, pravítka, vývrtky, škrabky nebo otvíráky. Velkému zájmu se těší také zahradní náčiní jako kosy či srpy.

Okénko do historie


Narodit se levákem dříve než ve 20. století nebyl žádný med. Co všechno museli leváci v minulosti snášet?

• Kdysi bylo leváctví považováno za tělesnou vadu.

• Církev ho považovala za znamení ďábla.

• Eskymáci věřili, že každý levák je čaroděj.

• Japonským mužům bylo dovoleno rozvést se se ženou, když zjistil, že je levačka.

Římané přeučovali chlapce při výcviku do legie, aby nenarušovali její soudružnost.

• V některých afrických zemích dětem polévali ruce vařící vodou a nořili do bahna, dokud jim v ruce neodumřely nervy a museli se tak naučit používat pravou ruku.

• Tvary čínského písma byly navrženy pro praváky, levák je napíše jen velmi namáhavě.


V některých kulturách leváctví působí negativně dodnes, upřednostňování levé ruky je při některých činnostech považováno za neslušné či dokonce trestuhodné. V arabských zemích, Indii nebo Indonésii se použití levé ruky u jídla dodnes považuje za vážný prohřešek. V Indonésii navíc levou rukou ani nesmíte přijmout dar.

Slavní leváci

Být levákem ale někomu přináší i výhody. Podívejte se například na úspěšné sportovce, fotbalisty, házenkáře či tenisty. Své by o výhodách levorukosti na kurtu mohli vyprávět třeba Rafael Nadal, Petra Kvitová nebo Lucie Šafářová.

Zajímavé je, že v britské královské rodině je leváctví dědičné, první levačkou byla již královna Viktorie, dále královna matka i její koktavý manžel Jiří VI., princ Charles i princ William.

Bezkonkurenčně nejslavnější levák je ale bezesporu Bart Simpson. :-)