Stará matrace: ekologická likvidace nebo darování potřebným?

Kvalitní matrace je základem zdravého spánku. Přestože někteří výrobci deklarují životnost matrace i přes 10 let, z hygienických důvodů by se měla měnit každých 8 let. Co dělat se starou matrací? Nechte ji ekologicky zlikvidovat nebo využijte jinak.

Správný čas na výměnu matrace

Abyste si užívali kvalitního spánku a příjemného vstávání bez bolesti zad či kloubů, měli byste spát na kvalitní matraci. Jestliže se ráno budíte nevyspalí a s bolestí, nebo cítíte, že je matrace proleželá, je čas na její výměnu. Obecně se matrace doporučuje vyměňovat každých 8 let, a to z hygienických důvodů. Přeci jen každou noc vypotíte zhruba 1 l potu a na matraci zůstávají částečky lidské kůže. Životnost matrace můžete prodloužit pravidelnou údržbou nebo používáním chráničů, ale čas na její výměnu stejně přijde.

nova_matrace

Kam vyhodit staré matrace

Matrace se většinou vyrábějí z plastů, lépe řečeno pěn. Nejčastěji se setkáte s polyuretanovou pěnou, studenou pěnou, ale také latexem nebo kombinací s přírodními materiály. Pružinové matrace navíc obsahují kovové pružiny.

I přesto, že část matrací tvoří plasty, neznamená to, že matraci vyhodíte ke žlutým kontejnerům. Plasty, které se pro výrobu matrací používají, totiž nepatří mezi běžné plasty, které doma třídíte. Matrace patří do sběrného dvora. Jestliže se sběrný dvůr nachází v místě vašeho bydliště, můžete tam odpad bezplatně odevzdat. Některé sběrné dvory dokonce nabízejí odvoz matrací a jiného velkoobjemového odpadu.

Ve sběrném dvoře se postarají o to, aby byla matrace správně zlikvidována nebo zrecyklována. Pod pojmem likvidace si představte řízené spalování ve spalovnách, při kterém do ovzduší neunikají škodlivé látky. Matraci nikdy nepalte sami doma, jelikož tím výrazně znečišťujete životní prostředí. Části, které jsou zrecyklovány, se používají například opět pro výrobu matrací, jako pokládka pod koberce nebo jako výplň do boxovacích pytlů. Dřevo se používá pro mulčovací směsi.

stara_matrace

Darováním matrace uděláte radost lidem i čtyřnohým mazlíčkům

Jestliže je stará matrace v relativně dobrém stavu, nemusí skončit ve sběrném dvoře. Posloužit může například sociálně slabším lidem. Darovat ji můžete třeba na charitu. Další variantou je inzerce staré matrace na internetu nebo v novinách. Použité matrace se nabízí v řádech sta korun, málo použité či nepoužité se pohybují již v tisících korunách. Samozřejmě může být komplikované matraci vhodně zabalit a proto většina inzerátů nabízí pouze osobní předání.

Někdy je možné matrace odvést do útulku, kde se používají pro zateplení bud. Ne každý útulek však matrace přijímá. Důvodů je hned několik, například nemožnost matrace prát, ale také nízká odolnost, kvůli které pejsci matrace snadno zničí. Proto si předem zjistěte, zda mají ve vybraném útulku o staré matrace zájem.

pes_matrace

Vdechněte matraci nový život

Znáte pojem upcyklace? Zjednodušeně znamená, že věc přeměníte na nový předmět užitné hodnoty. Například starou žárovku můžete využít jako závěsnou vázu na květiny. Ze staré matrace můžete vyrobit například pelíšek pro psa nebo polstrování na zahradní nábytek. Stačí ji jen opatřit odolnou látkou. Pružiny z matrace můžete využít jako stylový držák na květináče nebo je obalit světelným řetězem a umístit jako originální dílo do interiéru.