Spánek bez chemie aneb bylinky, které vám pomohou usnout

1. Třezalka tečkovaná

Třezalka je takovým přírodním antidepresivem. Zmírňuje úzkost, depresivní stavy a navozuje dobrou náladu. Rostlinka zabraňuje melancholii, nervové podrážděnosti a v neposlední řadě také nespavosti. Bylinku je možno užívat ve formě oleje, tabletek, tinktur i čajových nálevů.

2. Meduňka lékařská

Meduňka je díky svým účinkům známá již od středověku. Tradičně se užívá při nespavosti, bolestech hlavy nebo úzkostlivých stavech. Bylinka pomáhá uvolňovat stres, nervové napětí a odbourává vlivy, které mají negativní dopad na naši psychiku. Užívá se ve formě čajových nálevů nebo rovnou „za čerstva“. Vyzkoušet můžete také tzv. Karmelitánské kapky, které jsou vlastně meduňkových vínem.

medunka

3. Mučenka pletní

Tato méně známá bylinka odstraňuje depresivní stavy, navozuje dobrou náladu a působí jako přírodní sedativum. Tuto vlastnost oceníte zejména při večerním usínání. Pozor si však dávejte na užívání mučenky ve vyšším množství. V krajním případě může totiž navodit nepříjemné halucinogenní stavy. Sušenou mučenku můžete konzumovat jako chutný čaj. Bylinka je k dostání také ve formě dražé.

Tip: Vypěstujte si tyto bylinky doma na balkoně nebo na zahradě, klíčení semen je snadné a získáte tak vynikající doplněk stravy plný zdraví prospěšných látek.

4. Kozlík lékařský

I kozlík vám může být nápomocen při problémech s nespavostí. Jeho účinky jsou však daleko rozsáhlejší – kozlík by měli vyzkoušet jedinci trpící migrénami, žaludečními neurózami nebo chronickým stresem. Také tuto bylinku můžete zakoupit ve formě čajové směsi.

5. Levandule lékařská

O levanduli hovoříme nejčastěji v souvislosti se spánkem menších dítek. Proč byste ale tuto voňavou bylinku nemohli vyzkoušet i v dospělém věku? Její blahodárné účinky na psychiku a nezaměnitelná vůně jsou dokonalou „bylinkovou ukolébavkou“. Levanduli můžete přidávat ve formě květů nebo oleje přímo do koupele, sáček s čerstvou bylinkou je možno zavěsit nad postel a bezprostředně před ulehnutím ke spánku vypít šálek levandulového čaje. Spát se vám bude následně jako v nebi.

Naše doporučení: Výše zmíněné bylinky byste neměli konzumovat ve větších než doporučených dávkách a bezprostředně předtím, než usednete za volant.

levandule_kapky

Mohlo by Vás zajímat