Proti zimní depresi a špatné náladě bojujte pohybem, bylinkami a spánkem

“Mám depku.” Podobnou větu někdy vyřkl každý z nás a je velmi pravděpodobné, že to bylo v zimních měsících. Právě ty jsou totiž pro vznik depresí a špatnou náladu jako stvořené. Přečtěte si, jak se problémům s náladou účinně bránit.


Zatímco špatná nálada někdy postihne každého, skutečná deprese naštěstí ne. Tímto názvem se totiž označuje závažná psychická porucha, pro kterou je typická:

  • dlouhodobě špatná nálada,
  • nedostatek motivace,
  • úzkost a malá sebedůvěra,
  • únava.

Deprese se léčí antidepresivy, existuje však spousta snadno dostupných látek a činností, které účinně zlepšují náladu.

Pomůže vám pohyb a slunce

V první řadě nesmíte zůstat doma a litovat se. Zkrátka žádné ležení pod peřinami za zataženými závěsy! Deprese vás k tomu sice bude lákat, vy ale musíte vyrazit za pohybem a světlem. Ideální je odjet na dovolenou nebo alespoň vytáhnout žaluzie. Sluneční záření totiž v těle zvyšuje hladinu vitaminu D, který brání rozvoji depresí.

Cvičení pak podle amerického výzkumu z roku 1999 funguje stejně jako lehká antidepresiva. Při pohybu se totiž v mozku uvolňují látky zlepšující náladu s preventivním účinkem proti depresím.

Také wellness a saunu je vhodné zařadit do zimních aktivit. Sauna dovede zmírnit stres i zkvalitnit spánek.

masaz

S čokoládou a zmrzlinou opatrně, na alkohol rovnou zapomeňte

Pokud se na pohyb necítíte, vyrazte alespoň někam s kamarádkou. Poklábosení vás rozptýlí a kamarádka jistě povzbudí. Při setkání se ale vyhněte alkoholu a raději si dejte horkou čokoládu. Podporuje tvorbu serotoninu známého také jako hormon štěstí.

Chmury také výborně zahání zmrzlina. Dejte ale pozor, abyste nesklouzli k přejídání. S přibývajícími kily byste se akorát cítili hůř.

Bylinky vás zklidní a pomohou usnout

Lidé trpící depresí často trpí problémy se spánkem. Buď nespí vůbec, nebo až moc. Řešením je pevný režim, který počítá s 8 hodinami spánku na kvalitní matraci. Tu pravou vám pomůže najít konfigurátor Dr. Sleepa.

Choďte spát ve stejný čas a ráno vstávejte s budíkem, i když zrovna nikam nemusíte. Před usnutím pak pravidelně opakujte bylinné rituály. Do aromalampy kápněte levandulový olej nebo si pár kapek přidejte do večerní koupele. Uvařte si čaj z heřmánku, kozlíku lékařského nebo třezalky a věnujte se relaxační činnosti, jako je třeba čtení.
Více článků nejem pro zdravou duši ale i zdravý spánek si můžete přečíst tady: