Na co myslet při výběru matrace pro děti

Je třeba dbát na správný vývoj páteře

Hlavní funkcí matrace pro děti je přiměřená podpěra páteře. Nejvýznamnějšími kritérii pro výběr matrace je tedy materiál, ze kterého je vyrobená, a její tuhost.

Materiál

V dnešní době naleznete na trhu nejrůznější materiály – latex, polyuretanová pěna, bio pěna, molitan, pohanka, kokos, apod. V podstatě záleží jen na vašich finančních možnostech a vkusu, který materiál dětem vyberete. Měl by být hlavně dostatečně kvalitní, pružný a vzdušný. Prodyšnost je důležitá pro uvolňování přebytečné vlhkosti, jež vzniká při spánku (pot, sliny…).

Raději zvolte ověřené a zkušené výrobce matrací. Např. matrace Tropico nabízí pro nejmenší děti matraci Vojta studené pěny bez lepidel s pratelným potahem.

Zónování a tuhost

Podíváte-li se na nabídku běžných matrací, zjistíte, že jsou většinou opatřeny několika anatomickými zónami, ramenními kolébkami, apod. V podstatě se jedná o to, že v oblasti ramen a pánve jsou měkčí, a naopak v oblasti podpírající bederní páteř pevnější. U dětí toto zónování není vůbec potřeba, protože rychle rostou, často se během spánku přemísťují a několikrát za noc změní svou polohu. Matrace pro děti by hlavně neměla být moc měkká, aby nezpůsobila zakřivení páteře a jiné ortopedické problémy.

Jak zajistit snadnou údržbu?

Zejména v dětském věku je důležité zachovat dostatečnou hygienu lůžka, proto by matrace určené dětem měly být opatřeny snímatelným potahem, který je možné prát minimálně na 60°C. To je teplota, která zaručeně zničí většinu nežádoucích mikroorganismů. Pro snadnější manipulaci je lepší, když se potah dá rozdělit na dvě poloviny. Designově jsou některé potahy přizpůsobeny dětem nebo teenagerům např. matrace Xena Trio a Šárka Top jsou opatřeny potahem Teenage s atraktivními motivy „kytary a lebky“ nebo „cyklistů“.

Více než jindy je při péči o děti praktické používat chránič matrace, který ochrání matraci před tekutinami. Několikanásobně prodlouží její životnost a zachová matraci čistou. Její vlastnosti nijak neovlivní.

Mohlo by vás také zajímat: