Jak vybrat pyžamo pro zdravý spánek?

Spánek naše tělo potřebuje, bez něj by bylo brzy unavené a vyčerpané, nálada by klesla k bodu mrazu. To nikdo z nás nechce, proto večer všichni uléháme do postele s vidinou dlouhého a ničím nerušeného kvalitního spánku. Jak tuto snahu podpořit? Kvalitní matrací, vhodnými lůžkovinami a také dobře vybraným pyžamem.

Jak zlepšit spánek? Dobře vybraným pyžamem!

Možná si říkáte, že je úplně jedno v čem spíte. Stačí si obléknout spodní prádlo a volné tričko, případně nějaké ty pohodlné kraťasy nebo kalhoty. To je ale velká chyba. Spánkem trávíme velkou část dne i našeho života, tak výběr oblečení, ve kterém spíte, nepodceňujte. Dost možná je právě špatně zvolený spací úbor příčinou vaší nespavosti.

Víte, že slovo pyjama má svůj původ v perštině nebo hindštině a znamená „oblek pro nohy“? V tomto duchu se nesou i dnešní pyžama, dámy, ale i někteří pánové, přesto dávají často přednost nočním košilkám. Jak vybrat pyžamo, které vás odnese do říše snů?

Na materiálu záleží

Ať už vybíráte dámské, pánské nebo dětské pyžamo, jednou z nejdůležitějších věcí, na které opravdu záleží, je volba materiálu. U pyžam hrají prim přírodní materiály jako bavlna, biobavlna a v poslední době také bambusové vlákno. Proč?

Jejich velkou předností je skutečnost, že skvěle sají pot, jsou prodyšné a příjemné na tělo. Zaručí vám zdravý spánek, nestane se, že by vás pyžamo škrábalo, kousalo, ani pocení ve spánku nebude problém. Pyžama z přírodních materiálů jsou vhodná i pro osoby s citlivou pokožkou a kožními problémy.

Náš tip: Umělé materiály nejsou u pyžam tou nejlepší volbou, na druhou stranu si klidně můžete pořídit bavlněné pyžamo s příměsí lycry nebo elastanu, které zaručí pružnost materiálu, dráždit vás ale nebudou.

pyzamo_spanek

A co saténové pyžamo?

Vypadá luxusně, jedni na něj nedají dopustit, druzí si spánek v něm nedovedou představit. Jak je to možné? Záleží na tkaní. Satén totiž není druh vláken, jak si mnozí myslí, ale druh tkaní. Nejkvalitnější je satén z přírodního hedvábí.

Zvolte správnou délku, střih i velikost

V pyžamu se musíte cítit dobře, nemělo by vás nikde škrtit nebo svírat. Stejně tak vám nemůže ani padat. Nepodceňujte tedy výběr střihu a velikosti.

·         Velikost pánských i dámských pyžam jsou značeny standardně jako u spodního prádla, stejně si ale ověřte vhodnou velikost v tabulce výrobce pyžama.

·         Délku kalhot vybírejte s ohledem na vlastní preference, případně na roční období. V létě oceníte pyžamový set s kraťasy a tílkem, v zimě zase dlouhé rukávy i nohavice.

·         Vybíráte těhotenské pyžamo? Vsaďte spíš na volnou košilku, která vás přes bříško nebude nikde tlačit.

·         K pyžamu jednoznačně patří volnost. Jeho střih by měl být jednoduchý, bez zbytečných švů, knoflíčků, kapes a ozdob, které sice možná vypadají hezky, zrovna praktické ale nejsou. V noci vás budou tlačit a vy se ráno probudíte s nepříjemnými otlaky.