Jak postupovat při znečištění matrace

Preventivní opatření eliminuje poškození matrace

Mezi nejčastější nehody v patří vylité víno na matraci, vylitá káva na matraci nebo znečištění matrace jinou tekutinou. První bariérou, která uchrání matraci od toho nejhoršího, je snímatelný potah. Většinou se dá prát v pračce na teploty, které odstraní nežádoucí mikroorganismy.

Velkým pomocníkem je také chránič matrace. Mimo to, že brání vniknutí povrchových nečistot do matrace, dodává lůžku tepelnou izolaci. I když se pokládá přímo na matraci, její vlastnosti nijak neomezí. A jeho údržba je velmi snadná – vložíte ho do pračky a operete. Pokud nastavíte teplotu až na 95°C, můžete si být jisti, že zničíte všechny bakterie, které by mohly ohrozit vaše zdraví.

První pomoc při nehodě

Když už se stane nehoda, které nezabrání ani potah ani chránič matrace, zvolte nejméně drastickou metodu. V první řadě se snažte pomocí suché houbičky nebo ubrousku nasát co nejvíce tekutiny z matrace. Přispěcháte-li k matraci s kbelíkem a navlhčenou houbičkou, prokážete jí doslova a do písmene medvědí službu. Vlhkost matraci totiž ani trochu nesvědčí a může za vznik plísní a dalších bakterií. Praktikujte spíše metody suchého čištění (suchý hadr nebo jemný kartáč) a po tekutých čistících prostředcích sáhněte až v krajním případě. Vždy se ovšem řiďte pokyny, které výrobce matrace uvádí. Některé typy výplní se příliš nepřátelí s určitými druhy chemických prostředků a v důsledku neodborného čištění mohou povrch matrace naleptat nebo jej jinak, bohužel až nenávratně, znehodnotit.

Pokud se přeci jen vodě s čisticím prostředkem nevyhnete, nezapomeňte nechat matraci pořádně vyschnout. Ideální je vynést matraci ven na slunné místo nebo ji vysušit za pomocí ventilátoru. I špatný postup větrání ji totiž může nepěkně poškodit.

vino na matraci

Pár praktických rad na závěr

Správnou údržbou prodloužíte životnost vaší matrace. Nechte ji občas pořádně provětrat, nezastlávejte ji a nezapomínejte ani na její pravidelné otáčení, vhodnou příležitostí je výměna ložního prádla. Ovšem pokud chcete matraci vyčistit opravdu důkladně, obraťte se na odborníky. Jednou za čas si to zaslouží.Mohlo by Vás zajímat