11 tipů co jíst a pít pro váš dobrý spánek

Dle klinických studií existuje mnoho potravin a látek, které bají blahodárný vliv na náš spánek.

1. Krůtí a kuřecí maso, tuňák a rýže Tryptofan – základní aminokyselina snižující stres

Tyto potraviny obsahují Tryptofan – základní aminokyselinu snižující stres. Plátek krůtího masa na toastu před spaním může pomoci. Vyhýbejte se jídlům s vysokým obsahem tuku, rajčatům nebo kořeněným pokrmům, které mohou způsobovat pálení žáhy a narušovat spánek.

2. Mléko

Mléko také obsahuje tryptofan a teplý šálek ochucený špetkou mletého muškátového oříšku nebo lžičkou medu vám pomůže usnout. Mléčná koupel bude možná ještě účinnější. Obsahuje však bílkoviny, a tak sklenka studeného mléka může navodit zlé sny.

mleko spanek

3. Pití před spaním

Dejti si pozor na váš pitní režim před tím, že půjdete spát. Proč den často ve shonu zapomínáme pít a večer se to snažíme dohnat. To způsobí, že v noci se vám pravděpodobně bude chtít na záchod a spánek tak bude přerušen. Mnoho tekutin před spaním také může způsobovat otoky obličeje a končetin. 

4. Čas posledního jídla

Nejezte dvě hodiny před spaním. Trávení je činnost, která vás udrží vzhůru. Pokud máte hlad, zvolte kousek banánu nebo lehký toast.

5. Kofein

Káva nebo kofeinové výrobky by se neměly konzumovat před spaním.

 spanek kava

6. Bylinné čaje

Můžou fungovat jako náhrada teplého mléka, zejména čaje, které mají uklidňující účinek jako meduňka, heřmánek (nedoporučuje se v těhotenství nebo při problémech s ředěním krve), kozlík lékařský, mučenka.

7. Jablečný ocet a med

Med obsahuje glukózu, pektin, aminokyseliny, enzymy, vitamíny A a B. Můžete jej smíchat s jablečným octem nebo přidat do mléka nebo bylinného čaje.

8. Melatonin

Melatonin nepatří k obecným lékům na nespavost, ale pomůže zaspat při překonávání časových pásem. Zakoupit jej můžete kdekoliv v lékárně.

9. Banány

Banány obsahují melatonin a serotonin, z nichž oba mají uklidňující efekt. Jsou také bohaté na draslík, který tělo potřebuje. Nedostatek serotoninu je příčinou poruch nálad a depresí.

 banany spanek

10. Léky a alternativní terapie

Existuje celá řada léků na předpis i volně prodejných prostředků určených na problémy se spaním. Tyto by měly být použity pouze v krajním případě a po konzultaci s lékařem, protože může vzniknout závislost.

11. Pravidelný režim

Jako děti jsme pravidelně museli chodit spát v dobu, kterou nám stanovili rodiče a ráno vstávat do školy. S přibývajícím věkem jsme získali volnost a spíme více nepravidelně. Pokud je to možné, tak se snažte pravidelnost udržet. 

 spanek

Zjistěte také, kolik spánku vlastně potřebujete.

Pokud si myslíte, že tipy pro dobrý spánek již hravě zvládáte - ale bolí Vás záda ze špatné matrace, navštivte poradnu Dr.Sleepa - pomůže Vám vybrat matraci.