5 zvláštních věcí, které se dějí během spánku. Zažili jste je už někdy?

Někdo si lehne do postele a celou noc spí, jakoby ho do vody hodil. Jiný se převaluje, probouzí a dělá zvláštní věci, které si ráno možná ani nepamatuje.

Škubnutí při usínaní

Usínáte a najednou sebou škubnete s pocitem, že padáte? V tomto přechodném stavu mezi bdělostí a spánkem se s člověkem dějí různé věci – postupně se zpomaluje dýchání, klesá teplota těla, krevní tlak a tep. Mozek v této fázi usínání postupně vypíná nervové dráhy a tělo připravuje ke spánku. Jenže jakékoliv vyrušení tohoto procesu (stres, velká únava či nepravidelný spánek) může tento proces narušit.
Záškuby těla či pocit volného pádu jsou způsobeny tím, že se dostáváme do REM fáze příliš rychle a dřív, než je na tuto fázi spánku tělo připraveno. Tělo ještě není dostatečně zrelaxované a máme pocit, že můžeme sen ovlivnit a trhneme sebou, abychom zamezili pádu. Odborně tento stav nazýváme „hypnagogický fenomén“

Pokud se vám tedy při usínání zdá, že padáte z kola, koně nebo do prázdného prostoru, nebojte se, jde o celkem běžný vjem a neznamená žádnou spánkovou ani duševní poruchu. 

Náměsíčnost

Vstáváte v noci z postele, chodíte po bytě a ráno si to nepamatujete? Tento jev nazýváme „somnambulismus“, česky náměsíčnost. Jedná se o poruchu spánku, která vzniká v jeho NREM fázi. U dětí se nejčastěji objevuje mezi 6. a 12. rokem. Může být doprovázena pomočováním mimo toaletu, stěhováním nábytku nebo dokonce prováděním složitějších činností např. posíláním SMS zpráv. V dospělosti pak většinou ustupuje.

Potkáte-li náměsíčníka, pomozte mu bezpečně se dopravit do postele, v žádném případě ho nebuďte! Jako prevence se doporučuje vyhnout se stresu a dodržovat základní pravidla spánkové hygieny.

mesic

Skřípání zubů

Více než postiženému vadí „bruxismus“ jeho partnerovi, protože slyšet v noci skřípání nebo cvakání zubů opravdu není nic příjemmého. I když se vám tato porucha spánku zdá na první pohled celkem neškodná, opak je pravdou. Může vést k velkým bolestem zubů, jejich rychlejšímu opotřebování a ničení čelistí.

Skřípete-li v noci zubama, řekněte o tom vašemu lékaři. Může vám pomoci speciálními dlahami nebo předepsáním antidepresiv, které uvolní mimické svaly. Ovšem než je začnete brát, pokuste se vyhnout stresu, který je hlavní příčinou této spánkové poruchy. Sportujte, relaxujte, dopřejte si dostatečný a hluboký spánek.

Mluvení ze spánku

Stává se vám, že mluvíte ze spaní? Pak trpíte „somnilokvií“. Dochází k ní ve fázi NREM, kdy je aktivita mozku snížená. Člověk trpící touto spánkovou poruchou vykřikuje, mluví nesrozumitelně, často se zdá že mluví cizí řečí. V ojedinělých případech dokonce zpívá nebo vydává jiné zvuky.

Příčin mluvení ze spaní může být hned několik – horečka, braní návykových látek, emoční stres, u dětí zejména velké množství zážitků v uplynulém dni. Je-li doprovázeno další poruchou spánku, může se jednat o neurologické onemocnění. Prevencí je - tak jako u většiny spánkových poruch – dostatečný spánek, dodržování spánkové hygieny, vyhnutí se stresu a nepříliš velké zatěžování organismu.

Opakující se sny

Někdy se vám zdá sen a do druhého dne na něho zapomenete. Jindy se však může stát, že jeden sen se opakuje stále dokola. Je to náhoda nebo vám tím chce podvědomí něco říct? Opakující se sny bývají spojeny s problémem, který se v reálném světě skutečně objevuje. Neříkají, jak by se měl vyřešit, jsou jen signálem toho, že existuje. Může jít o nezahojenou jizvu, nevyřešený vztah, nenaplněnou tužbu nebo vzpomínku na nepříjemnou událost.

Vyzkoušejte náš nový konfigurátor matrací a vyberte si matraci přímo pro vás.

 lapac_snu

 

 

Více zajímavých článků si můžete přečíst tady: