Proti zapomínání u Alzheimerovy choroby pomáhá hluboký spánek

Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou demence, způsobuje ji až z 56 %. Podle odhadů odborníků trpí touto nemocí v České republice 143 tisíc lidí. A jejich počet stále roste.

Nemoc zpočátku působí jako normální zapomínání

Choroba začíná zvolna. “Nejdřív se u nemocného zhoršuje krátkodobá paměť a není schopen se postarat o některé věci v domácnosti,” uvádí Česká alzheimerovská společnost. V konečném stádiu nemocný vyžaduje celodenní péči.

Příznaky Alzheimerovy choroby:

  • časté zapomínání,
  • problém s řečí,
  • neschopnost abstraktně myslet,
  • prudké změny nálady,
  • problém s orientací v čase a prostoru.

Nenechte mozek zahálet

Nejlepší prevencí je fyzická i psychická aktivita. Staří lidé by neměli skončit zavření v bytě u televizní obrazovky. Prospěšné jsou vycházky, luštění křížovek a učení se novým věcem.

Velkým strašákem je u Alzheimerovy nemoci zapomínání - nemocný často nepoznává ani členy vlastní rodiny. Proto hraje významnou roli i kvalitní spánek, který upevňuje paměť.

Spánek pomáhá nezapomenout

Přestože tělo v noci odpočívá, mozek je aktivní a upevňuje si vzpomínky. Proto mají někteří lidé pocit, že když se učí před spaním, ráno si všechno dobře pamatují. Není to tím, že by jim poučky v noci samy “naskákaly” do hlavy, ale mozek si je v klidovém režimu dokázal uložit na ta správná místa.

Klíčová je hluboká fáze spánku. Vědci z amerického Wisconsinu při svém pokusu narušovali hluboký spánek lidí pípáním. Zjistili, že si nově naučené věci z předchozího dne pamatují mnohem hůř.

Dobrá matrace je také prevencí

Kromě pohybu a mentálního procvičování nezapomínejte na kvalitní spánek, který posiluje vaši paměť. Pokud se několikrát za noc probudíte kvůli tomu, že vás bolí záda, ukládání vzpomínek to neprospívá. Raději spěte na kvalitní matraci, kterou vám pomůže vybrat náš konfigurátor.



Jestli vás zajímá jak souvisí zdraví se spánkem, čtěte víc: