10 rad proti jarní únavě

Jarní únava je stav vyčerpání, který se projevuje na začátku jara a obvykle je spojen s neustálým pocitem únavy, ospalosti a nedostatkem energie. Přesné příčiny jarní únavy nejsou zcela jasně známy, ale většina odborníků se shoduje, že je způsobena kombinací faktorů. Mezi tyto faktory, způsobené zejména dlouhou zimou, patří změny počasí a světelných podmínek, nedostatečný spánek, stres, špatné stravovací návyky a nedostatek pohybu. Kombinace těchto faktorů může vést k narušení biologických rytmů v těle a snížení hladiny hormonů, které regulují naši energii a náladu.


Pro lepší zvládnutí jarní únavy si přečtěte 10 nejužitečnějších rad, jak jarní únavu zvládnout.

1. Jezte lehkou a čerstvou stravu plnou vitamínů

Když jste unavení, snadno vás skolí kdejaký vir či bakterie. Dodejte proto tělu potřebné vitamíny a zároveň ho příliš nezatěžujte těžkými jídly. Zeleninové saláty a ovocné šťávy jsou zkrátka ideální kombinace nejen na jaro.

2. Dodržujte pitný režim

Příčinou únavy často bývá pouze dehydratace. Začněte proto den sklenicí vody s citronem a mějte neustále při sobě láhev nebo džbán s vodou, abyste měli přehled, kolik jste toho už vypili.

pitný režim

3. Hýbejte se na čerstvém vzduchu

Jaro přímo láká k pěší chůzi a proto vyražte z práce po svých nebo si běžte ráno zaběhat. Úplně ale postačí ranní rozcvička na balkoně.

4. Otužujte se

Studená sprcha po ránu vás nejen probere, ale zároveň nabudí i vaši imunitu. Rozmary jarního počasí se vás pak už týkat nebudou.

5. Buďte hodně na sluníčku

Nedostatek vitamínu D během zimy se dá snadno napravit. Stačí, když budete co nejvíc na slunci. Nezapomeňte ale na opalovací krém, sílu jarního sluníčka není radno podceňovat!

jarní kvetoucí strom

6. Vyhněte se stresu

To se snadno řekne, ale těžko udělá. Pro začátek se zkuste naučit několik dechových a meditačních cvičení, se kterými se stresové situace zvládají lépe.

7. Seznamte se s Echinaceou

Na jarní únavu vám budou všude nabízet nejrůznější preparáty. Spolehněte se ale raději na přírodu a pořiďte si echinaceové kapky nebo čaj. Tato krásná fialová rostlina má významný vliv na imunitu.

echinacea

8. Zkuste to bez kofeinu

Pokud na každé zívnutí reagujete vařením kávy, není to právě ideální. Vaše tělo se potřebuje vzpamatovat samo a v tom mu povzbuzující látky nepomáhají. Zkuste proto během dvou týdnů postupně snižovat dávky a z počátku kávu nahrazujte zeleným čajem. Pak to zkuste i bez něj.

9. Choďte do sauny

Saunování zbavuje tělo toxinů a tak pomáhá látkové výměně. Zároveň je skvělé pro zvýšení imunity a budete se po něm cítit jako znovuzrození.

sauna

10. Dopřejte si dostatek odpočinku

Hodně relaxujte a především dobře spěte! Jedině kvalitní spánek vám totiž zajistí potřebnou regeneraci a dostatek sil na další den bitvy s jarní únavou.


Základem kvalitního spánku je samozřejmě kvalitní matrace. Pokud ji nemáte, můžete spát klidně 10 hodin denně, ale ráno vstanete rozlámaní a nevyspalí.

Najděte proto v našem konfigurátoru svou dokonalou matraci, nebo si ji i rovnou vyzkoušejte v některém z obchodů označených červeno-žlutou samolepkou “Poradna pro dobrý spánek”.
Další rady, jak nepodlehnout únavě, si přečtěte v těchto článcích: