Zbavit se kocoviny můžete i vydatným spánkem!

Nelítostné projevy kocoviny

  • Nevolnost

Ne nadarmo světem kolují vtípky a varování o alkoholu a játrech. Ty mají totiž nejvíce práce s odbouráváním alkoholu z těla pryč a právě v nich vzniká toxický acetaldehyd, který způsobuje pocit nevolnosti.

  • Bolest hlavy

Zapomněli jste si pohlídat pitný režim? Alkohol dehydratuje lidský organismus ve velkém! Nedopřáli jste si po každém alkoholickém nápoji sklenici vody? Nejspíš se bolestem hlavy nevyhnete.

  • Změna hlasivek

Taky si někdy po párty připadáte, že s vašim novým chraplákem můžete jít z fleku koncertovat a zvládli byste i ten nejdrsnější rock? :-) Alkohol totiž rozšiřuje cévy a dochází k překrvení, otoku hlasivek. Po nějaké době se otok vstřebá a váš hlas se vrátí do původního stavu.

Spánek vás spasí!

Nemusíte ráno do práce? Gratulujeme! Z kocoviny se totiž nejlépe vyspíte. První probuzení bývá obvykle zatěžkávací zkouškou. Pokud nemusíte, nevstávejte a snažte se znovu usnout. Uvidíte, že druhé probuzení bude daleko příjemnější a budete se cítit mnohem lépe.

Nedaří se vám usnout? Na vině může být vyšší tělesná teplota než obvykle nebo dehydratace. Mimo bolesti hlavy a nevolnosti se probouzíte i s bolestmi zad? V takovém případě je vhodné zjistit, na čem vlastně spíte.

A proč právě kvalitní spánek? Tělo je po celovečerní zábavě oslabeno a potřebuje klidový režim, aby se dokázalo vypořádat a odbourat zbytky alkoholu. Jiná činnost by vás mohla naopak ještě více vyčerpat.

Náš tip: U postele mějte vždy po ruce vodu, studený obklad a ovoce! Velké množství tekutin a studený obklad vám pomůže zbavit se bolesti hlavy. Ovoce rychleji odbourává alkohol z těla ven a uklidní podrážděný žaludek. Doporučujeme ovoce s velkým obsahem vitaminu C (banány, pomeranče, kiwi). A nezapomeňte si po probuzení vyvětrat a nadýchat se pořádně čerstvého vzduchu! Kyslík vám v boji s kocovinou pomůže.