Tipy na regeneraci po úrazu, nemoci

Každému se určitě už někdy stalo, že ho nemoc nebo úraz vyřadil z běžného života či na nějakou dobu zastavil od sportování. Jak se ale chovat po úrazu nebo nemoci, abyste se co nejrychleji vrátili ke svým oblíbeným aktivitám? Velmi důležitou součástí je prevence. Do té spadá například dostatečná regenerace či kvalitní spánek. Pokud se vám nemoc/úraz již stal je nevyhnutelnou a velmi důležitou součástí rehabilitace.

regenerace_po_nemoci

Regenerace

Regenerace svalů je důležitá pro výkon. Jen tělo, které je po předchozí zátěži dostatečně zregenerované, může zlepšovat výkon. Pokud je regenerace dlouhodobě nedostatečná, nejenom, že nebude docházet ke zlepšení výkonu, ale stoupá také riziko vzniku mikrotraumat popřípadě traumat pohybového aparátu.

regenerace_2

Vhodná forma regenerace je pro každého jiná. Je možné volit mezi regenerací aktivní a pasivní. Jako aktivní regeneraci můžete zvolit chůzi, plavání, lehký běh či jednoduchou jízdu na kole. Pro pasivní regeneraci se využívá například kompresivní terapie, sauna či vířivka. 

Spánek

Spánek má v oblasti regenerace a rehabilitace nezastupitelné místo. Jen kvalitní spánek umožní dostatečný odpočinek a podpoří rekonvalescenci po úrazu a nemoci.

Kvalitu spánku ovlivňuje mnoho faktorů. Jedním z důležitých, ale často zanedbávaných faktorů jsou kvalitní matrace a rošty. Jejich kvalita dokáže do značné míry ovlivnit kvalitu spánku.

Dalším faktorem je spánková hygiena. Spánkovou hygienou se rozumí například omezení sledování televize, práce na počítači či koukání do mobilního telefonu před spaním, aby se zamezilo působení modrého světla. Dále je vhodné nastavit si konkrétní hodinu, kterou budete chodit spát každý den stejně a hodinou, kterou se budete zhruba probouzet. Díky tomuto režimu dokáže tělo lépe využít čas ve spánku pro regeneraci a načerpání sil. Před spaním můžete zařadit také relaxační aktivity. Pro lepší spánek zkuste také omezit pití kávy či zeleného čaje a jezení těžkých jídel alespoň 3 hodiny před spaním. Tělo se tak během spánku nemusí věnovat trávení, ale může se soustředit na regeneraci.

zdravý spánek

Rehabilitace

Asi nikoho nepřekvapí, že jednou z nejdůležitějších stádií po úrazu/nemoci je rehabilitace. Rehabilitace by měla být vždy sestavena individuálně pro konkrétního člověka. Pokud se jedná o svalová zranění či některá kloubní zranění, velkým pomocníkem mohou být tejpy.    

cvičení

Součástí lůžkové nebo ambulantní rehabilitace budou zajisté rehabilitační cvičení, která dle individuálních potřeb navrhne fyzioterapeut. Je nutné, aby cvičení probíhalo ideálně denně/několikrát denně, dle doporučení fyzioterapeuta. Pravidelnost a správně technické provedení je u tohoto typu cvičení důležitější než velké množství cviků a velká kvantita v jejich provádění.

Je možné, že vám budou doporučeny také nějaké rehabilitační pomůcky. Vhodný druh a typ rehabilitační pomůcky vám opět doporučí váš fyzioterapeut.

Tip: Kromě správného zotavení je nutné doplnit vitamíny a minerály, které pomáhají předcházet různým zraněním. Kolagen je také užitečný pro zlepšení stavu kloubů a svalů.