Stěhování do nového: 9 rad, jak si zařídit ložnici

Někdo říká, že je lepší vyhořet, než se stěhovat. My si to nemyslíme. Díky stěhování máte jedinečnou možnost nechat si věci, které máte rádi, doplnit je o nové a vše to po svém seskládat v bytě, kde to voní novotou. V tomto článku najdete 9 užitečných tipů, na co nezapomenout při zařizování ložnice, aby se stala pohodlným a relaxačním místem, kde se budete cítit dobře a klidně spát.

1. Vyberte místnost orientovanou na východ

Nejlépe se spí při nižších teplotách, proto jsou jako ložnice nevhodné západní a jižní místnosti. Zejména v letních měsících je totiž slunce vyhřeje natolik, že se i pod lehkou dekou potíte. Do východní místnosti přes den slunce nesvítí, ráno vás ale přirozeně vzbudí.

loznice na vychod

2. Vymalujte vhodnou barvou

Promyslete si barevné ladění své nové ložnice a přizpůsobte mu výmalbu na zdech. Ideální jsou neutrální barvy jako bílá, krémová nebo béžová. Skvělá je ale i modrá a fialová. Vždy by ale mělo jít o pastelové nebo studené odstíny, syté a výrazné barvy jsou nevhodné.

3. Pořiďte si dobré závěsy

Pro kvalitní spánek je důležité ticho a tma. Nešetřete proto na závěsech, které pohltí venkovní světlo i hluk.

zavesy loznice

4. Myslete na to, že ložnice má být jen na spaní

V ložnici byste měli opravdu jen spát, proto při jejím navrhování nepočítejte s místem pro pracovní stůl nebo rotoped. Čím méně věcí v ložnici bude, tím lépe. Všechno si ale pořiďte do páru! Podle učení o harmonickém prostředí feng šuej vám to zajistí vyrovnaný vztah.

5. Zapomeňte na elektroniku

Žádné elektronické budíky a už vůbec ne televize. Mobil také nechte v kuchyni. Svítící displeje elektronických přístrojů totiž prokazatelně snižují hladinu spánkového hormonu. Jejich používání v posteli vám tak může způsobit nespavost.<

6. Najděte správné místo pro postel

Čelo postele by vždy mělo stát u zdi a nad ním by neměly být těžké police ani nic podobného. Kolem nechte dostatek místa umožňující pohodlný přístup. Zároveň myslete na to, že kvůli průvanu není dobré spát v těsné blízkosti okna ani dveří.

postel

7. Pořádný rošt dělá divy

Pokud kupujete novou postel, zaměřte se při jejím výběru na kvalitu roštu. Pomáhá matraci rozložit zatížení a také díky cirkulaci vzduchu zabraňuje vzniku plísní. Nákup pořádného roštu se vám vyplatí - vydrží celý život.

rost

8. Věnujte čas výběru matrace

Matraci na rozdíl od roštu končí hygienická životnost po zhruba 7 letech používání. Protože na ní ale trávíte každý den přibližně 8 hodin, měla by perfektně odpovídat vašim požadavkům na ortopedické vlastnosti i tuhost.

9. Nepodceňte polštáře a peřiny

Kvalitní polštář je skoro tak důležitý jako pořádná matrace. Pokud tedy nechcete, aby vás ráno bolela hlava a za krkem, pořiďte si některý z nabídky anatomicky tvarovaných. Téměř všechny jsou vyrobeny z hypoalergenních materiálů vhodných i pro astmatiky.Více zajímavých článků si můžete přečíst tady: