Spánek a úzkosti: Jak spolu souvisí

S některou formou úzkostí se v určité fázi života potká téměř každý z nás. O dříve tabuizovaném tématu se dnes začíná mluvit stále více nahlas. Žijeme v době, která tlačí na výkon a výsledky. Stres je všudypřítomný a odráží se to na našem zdraví. Jak s tím vším souvisí spánek?

Šavlozubý tygr dneška

Stejně jako stres je i úzkost normální lidskou emocí. Obojí je součástí obranného mechanismu, který nás měl v minulosti chránit před nebezpečím – třeba v podobě šavlozubého tygra. Jak rychle se ale nebezpečí objevilo, tak také pominulo. V dnešním světě je stres na denním pořádku a ve střehu musíme být prakticky neustále. Úzkostné poruchy jsou proto velmi časté stavy, kdy máme nepříjemné pocity doprovázené třeba pocením, tlakem na hrudi nebo dušností dlouhodobě.

Náhodná shoda statistik?

Podle odhadů trpí nespavostí skoro polovina Čechů. Úzkostmi pak stejný počet. Nejedná se o náhodu, ale o začarovaný kruh. Pokud máte dlouhodobě nedostatek spánku, jste náchylnější k výskytu úzkostí. Jestliže jimi trpíte, samozřejmě se vám bude hůře usínat. Jak z toho ven?

obrázek

Jak na klidný spánek

Pro uvolněný a dlouhý spánek můžete udělat několik opatření. Pokud vám ale nepomohou, nebojte se vyhledat odborníka. Neléčená dlouhodobá úzkost může přerůst i v depresi, proto se o svou duši starejte stejně dobře, jako se staráte o tělo. Pravidelně cvičte, jezte zdravě, zkuste meditaci, vypínejte mobil a počítač nejméně 2 hodiny před spaním. Vyberte si matraci a lůžkoviny, které vám budou sedět a díky kterým si v noci opravdu odpočinete. Netrapte se a užívejte si malé každodenní radosti, které vám život přinese.

Nejste si jistí, jak máte vybrat správnou matraci? Náš interaktivní průvodce výběrem matrace vám poradí.