Souboj mezi pěnovou a pružinovou matrací! Která se stane vaším vítězem?

Při výběru matrace byste se rozhodně neměli řídit jen pořizovací cenou. Spánkem strávíte až třetinu života, takže byste si měli dopřát to nejlepší. Pružinová matracelépe dýchá, ale pěnová se dokonale přizpůsobí vašemu tělu. Jak se tedy rozhodnout?

U pěnové matrace si můžete vybrat typ pěny

Pro výrobu pěnových matrací se používá celá řada pěn. Abyste si užili kvalitního spánku, je potřeba matraci položit na lamelový rošt, který umožní lepší ventilaci vzduchu i rozložení hmotnosti spícího člověka. Pokud matraci položíte na rošt pevný, budou účinky matrace poloviční.

pErl0ho-

PUR pěna

PUR pěna, častěji známá jako molitan, patří k nejlevnějším. Je příjemná, ale její životnost je kratší a dříve se proleží. Molitanové matrace více hřejí a hůř se větrají, takže nejsou dobrou volbou pro osoby, které se hodně potí a bývá jim v noci horko.

Studené pěny

Studená pěna je vynikající volbou témeř pro každého. Neproleží se tak brzy, dobře odvádí teplo, a navíc se dokonale přizpůsobí tvaru vašeho těla. Její největší předností je zónování, což znamená, že pro každou část těla je použitá jiná tuhost. V oblasti ramen a pat je matrace měkčí, v oblasti beder tužší.

Líné pěny

Líná neboli VISCO pěna se nejčastěji kombinuje s pěnou studenou. Její tuhost se mění podle teploty vašeho těla. Matrace kopíruje křivku páteře, takže spíte v přirozené poloze. Je vhodná pro osoby trpící bolestmi zad, seniory, osoby s omezeným pohybem, ale také pro všechny, kteří chtějí kvalitní spánek bez kompromisů. Matrace má dlouhou životnost a dobře se větrá, což znamená, že se v ní nezadržují roztoči a netvoří plísně.

Výhody pěnových matrací

 • přizpůsobí se tělu
 • dostupné matrace dvojí tvrdosti
 • zónování
 • pro osoby trpící bolestmi zad

Nevýhody pěnových matrací

 • vyšší pořizovací cena
 • nutnost mít lamelový rošt

Pružinové matrace jsou cenově dostupnější

Pružinová matrace nevyžaduje používání lamelového roštu, takže ji klidně můžete položit na rošt pevný. Za hlavní výhodu se považuje nižší pořizovací cena a vyšší nosnost. Je tedy dobrou volbou pro osoby s vyšší hmotností. Matrací dobře cirkuluje vzduch, takže se hodí na chaty, do ubytoven nebo tam, kde se drží vlhkost a prostory se špatně odvětrávají.

pErl0ho-

Bonelové pružiny

Pružinové matrace mohou být vyplněny bonelovými pružinami, které tvoří vzájemně propojené ocelové dráty. To znamená, že pokud stlačíte jednu pružinu, ovlivní to i ty okolo ní. Proto se nedokáže tělu přizpůsobit tak jako matrace pěnová. Na rozdíl od ní má však větší nosnost.

Taštičkové pružiny

Taštičkové pružiny nejsou vzájemně propojené. Každá z pružin je umístěna v samostatné taštičce z tenké textilie, takže pružiny na sobě nejsou závislé. Tělu se tedy přizpůsobí lépe než bonelové pružiny. Čím více taštiček matrace má, tím lépe se přizpůsobí vašemu tělu. Chtějte tedy minimálně 150 pružin na metr čtvereční. Prodyšnost i nosnost je srovnatelná s matrací z bonelových pružin.

Výhody pružinových matrací

 • nižší pořizovací cena
 • vyšší nosnost
 • lepší prodyšnost

Nevýhody pružinových matrací

 • nedokážou se přizpůsobit lidskému tělu
 • nejsou vhodné na polohovatelný rošt
 • nejsou vhodné pro každodenní spaní
 • nemůžete si vybrat tuhost

Stále si nevíte rady? Podívejte se na našich 7 tipů pro výběr matrace, poradíme vám.