Seznamte se s materiály, které se používají pro výrobu matrací

Ať už je to u vás aktuální téma nebo vás výměna matrace čeká za pět let, přehledné seznámení s materiály, ze kterých se dnes matrace vyrábí, jako když najdete. Za těch pět let třeba v šuplíku, tak si ho tam nezapomeňte uložit.

Výběr modelu nechce nakonec, začněte s vlastnostmi


Pří výběru nové matrace se často stává, že to raději odložíte na později jen proto, že je těch matrací na trhu prostě moc. Sotva v cenovém srovnávači zadáte hledaný výraz „matrace“, vyskočí na vás přes 4 000 výsledků. A upřímně, komu by se do procházení každé zvlášť chtělo?

Když svůj dotaz konkretizujete na druh, například „pružinová matrace“, zbyde vám těch matrací jen pár desítek a mezi nimi už se bude vybírat daleko snáz.

Jak se ale dopracovat k tomu, že vás bude ve finále zajímat zmíněná pružinová a ne třeba pěnová matrace? Seznamte se důkladně s jejich vlastnostmi a vyberte takové, které nejvíce vyhovují požadavkům na váš spánek.  

Výsledné vlastnosti matrace ovlivňuje materiál


Základem správného výběru je orientace. A zorientovat se ve světě matrací vám nyní pomůžeme náš stručný přehled materiálů, ze kterých jsou vyráběny. Ty totiž podstatnou měrou ovlivňují vlastnosti a kvalitu matrací.

  • Líná neboli paměťová pěna

Líná pěna pod vlivem lidského tepla mění svou tuhost a dokonale se přizpůsobuje tvaru lidského těla. Do původní polohy se vrací velmi pomalu, nevytváří tak protitlak a zabraňuje proleženinám. Poskytuje výtečné ortopedické vlastnosti a komfort.

  • Studená (HR) pěna

Studená pěna s otevřenou strukturou materiály je oblíbená pro svou vysokou elasticitu, prodyšnost, pevnost, tvarovou stálost a dlouhou životnost. Vzhledem k možnosti kombinace různé tuhosti pěn, zajišťují matrace ze studené pěny ideální anatomickou polohu páteře.

  •  Bio pěna

Má velmi podobné vlastnosti jako studená pěna pouze s tím rozdílem, že je na její výrobu použit přírodní materiál (sója nebo olej ze skočce obecného). Je vysoce elastická a stabilní, vhodná pro alergiky.

  • Pružina Bonell

Klasická „zastaralá“ konstrukce pružinová matrace má handicap v tom, že při zatížení pruží na celé ploše. Je ale velmi prodyšná, má dobré ortopedické vlastnosti, neuložíte ji ale na polohovatelný rošt.

  • Taštičková pružina

Taštičkové pružiny jsou v matraci uloženy v samostatných sáčcích a při zatížení reagují zvlášť, mohou výt tedy členěny do anatomických zón. Jinak mají podobné vlastnosti jako Bonell.

  • Latex

Latexové matrace obsahují směs přírodního a umělého latexu, jsou antialergické, vysoce pružné a měkké, po stlačení se velmi rychle vrací do původního stavu a mají dlouhou životnost.

  • Gel

Z gelu se vyrábí segmenty obsažené v matracích ze studené nebo líné pěny, vytváří akupresurní body, které pomáhají uvolňovat svalstvo. Má vysoké hygienické vlastnosti, proto je vhodný pro děti i alergiky.

  • Kokosové vlákno

Kokosová vlákna se v matracích využívají jako mezivrstva pro zvýšení její tuhosti a stability. Mísí se s latexem, je prodyšné a zabraňuje usazování plísní a roztočů.

 

Určitě to není konečný výčet materiálů, se kterými se u popisů matrací setkáte. Každý výrobce vyvíjí různé pěny s unikátními vlastnostmi, jako například Flexifoam®, Curemfoam, apod. Při výrobě matrací se používají také koňské žíně, ovčí rouno, mořská tráva nebo obyčejný molitan. Jestli na ně při výběru narazíte, seznamte se s nimi přímo u výrobce.

A před konečným nákupem si matraci zajděte vyzkoušet. Žádný popis vlastností nenahradí pocit, který budete mít z ležení.