S příchodem podzimu byste se měli vrhnout na údržbu lůžka. Na co nezapomenout?

S příchodem podzimu se rok přehoupl do druhé poloviny, což je ideální doba pro kompletní údržbu lůžka. Svoji pozornost zaměřte na rám postele, ale také na matraci a ložní povlečení. A abyste se naladili na hřejivé tóny slunečného podzimu, nezapomeňte ložnici doplnit podzimními barvami a dekoracemi. Jak na to?

Proč právě podzim?

Velká a kompletní údržba lůžka by se měla provádět alespoň 2krát ročně. Obvykle se jedná o jaro a podzim. Vzhledem k tomu, že skončilo léto, období vysokých teplot a nadměrného pocení, je podzim ideálním časem pro velký úklid postele, který bude zahrnovat čištění rámu postele, údržbu matrace a praní lůžkovin. Nenechte se odradit tím, že vám úklid spolkne několik hodin, kvalitní spánek za to určitě stojí.

Jak na správné praní povlečení

Povlečení byste měli měnit minimálně 1krát za 14 dní. U alergiků se doporučuje častější frekvence, tedy výměna každý týden. Neprané povlečení je rájem pro roztoče, kteří mohou způsobovat respirační obtíže. Samozřejmě pokud se nadměrně potíte, měňte povlečení častěji.

Při praní ložního prádla postupujte podle pokynů výrobce. Obecně se doporučuje neprat na vyšší teplotu než 40 °C, jelikož vyšší teplota může vést k vyblednutí barev. Aby si povlečení zachovalo svůj krásný vzhled dlouhou dobu, perte jej zapnuté a obrácené na rubovou stranu.

polstare

Péče o polštáře a peřiny se odvíjí od typu výplně

Také peřiny a polštáře se vyplatí vyprat nebo nechat vyčistit. Záleží, co doporučuje výrobce. Ideální frekvence praní je zhruba jednou až dvakrát ročně, ale při silnějším znečištění může být péče i častější.

Jestliže spíte na anatomickém polštáři z paměťové pěny, pamatujte, že nepatří do pračky ani sušičky. Tyto polštáře se perou ručně. Napusťte si teplou vodu a přidejte tekutý prací prostředek. Po vyprání polštář dobře vymáchejte v čisté vodě a nechte volně usušit.

Pokud to výrobce dovoluje, můžete péřové přikrývky či polštáře prát i doma. Budete potřebovat pračku s kapacitou alespoň 7 kg. Před samotným praním zkontrolujte, zda nejsou v peřině dírky, kterými vylézá peří. Pokud na ně narazíte, zašijte je. Pro praní používejte pouze speciální přípravky na peří, klasické prací prostředky by mohly peří odmastit. Perte maximálně na 40 °C. Některé pračky nabízí i speciální programy pro praní peří nebo lůžkovin. Odstřeďování nastavte na maximální otáčky.

K sušení se doporučuje využít sušičku prádla. Aby byly peřina či polštář po vysušení krásně načechrané, přidejte do sušičky 2–3 čisté tenisáky vložené do ponožek.

 udrzba_matrace

Pravidelnou údržbou matrace prodloužíte její životnost

Zainvestovali jste do luxusní matrace? V tom případě byste se měli pravidelně věnovat její údržbě. Matrace totiž vytváří ideální prostředí pro mikroby, roztoče a plísně. Je teplá, drží se v ní vlhko a také zachytává částečky odpadlé kůže.

Z matrace sundejte povlak, a pokud máte topper, tak i ten. Topper může být rovněž chráněn povlakem, takže jej sundejte a vyperte podle postupu, který doporučuje výrobce. Stejně tak postupujte i u povlaku matrace. Ideální je praní alespoň na 60 °C, při kterém zlikvidujete roztoče.

Samotnou matraci dobře vysajte. Poctivě se věnujte všem záhybům a špatně dostupným místům. Následně do matrace pomocí kartáče vetřete jedlou sodu. Jedlá soda na sebe váže vlhkost a pachy. Nechte ji působit klidně celý den a poté matraci vysajte. Vysávání a jedlou sodu aplikujte na obě strany matrace.

K pravidelné údržbě luxusní matrace patří také provětrávání a pravidelné otáčení, a to nejen z jedné strany na druhou, ale také záměna hlavové a nožní části.

Prach se drží i na rámu postele

Při generálním úklidu lůžka nezapomínejte ani na rám postele. Údržbu přizpůsobte materiálu, ze kterého je postel vyrobená. Lamino obvykle stačí otřít vlhkým hadříkem a následně vysušit.

Prach ze dřevěného rámu odstraňte vysavačem s měkkým štětinovým nástavcem. Povrch můžete setřít i suchým či lehce navlhčeným hadříkem. Při práci vám pomohou také čisticí a ochranné prostředky určené na dřevo. Díky jejich antistatické složce je zabráněno rychlému usazování prachu.

V případě, že máte postel čalouněnou, přizpůsobte úklid materiálu čalounění. Pro vysávání prachu použijte vysavač s nástavcem pro čalounění a nižším výkonem. Vysoký výkon vysávání by mohl vést k vytahání materiálu. K čištění nikdy nepoužívejte ostré předměty, kartáče nebo brusný papír.

 postel

Ložnice v náruči podzimu

Typické podzimní barvy mají teplé podtóny, které v ložnici vytvoří hřejivou a příjemnou atmosféru. Obvykle se jedná o vínově tmavou, cihlově červenou, sytě oranžovou nebo radostně žlutou. Tyto barvy se mohou objevit na přehozu na postel, závěsech nebo dekoračních polštářcích.

Podzim do ložnice vneste i v podobě dekorací. Vsaďte na vysoké či nízké svícny, do mísy si naaranžujte kaštany, žaludy, dýně a šišky. Ve vázách se bude krásně vyjímat suchá vazba z podzimně zbarvených listů, šípků a travin. Z živých květin můžete sáhnout po vřesu a bramboříku. K provonění použijte skořici, badyán, hřebíček nebo vanilkový lusk, které můžete nasypat do skleněné mísy.

Užijte si dokonalý podzim ve voňavé a stylově dekorované ložnici.

vres