Rychlý průvodce výběrem správné matrace

Vybrat správnou matraci není jen tak. Použijete-li náš on-line konfigurátor, získáte několik tipů na matrace, které by měly vyhovovat vašim požadavkům (výška, váha, oblíbená tuhost, apod.). Ovšem je tady ještě pár věcí, které si musíte ujasnit bez ohledu na vybraný model:

Jak zvolit správný rozměr matrace

Zvolte takový, na kterém se nebudete mačkat.

 • Šířka: Pokud milujete pohodlí a často se roztahujete, vyberte si jednolůžko s šířkou alespoň 90 cm, dvojlůžko 180 cm. Avšak máte-li k dispozici větší prostor, zvolte i širší matraci, váš spánek bude daleko komfortnější.
 • Délka: Všeobecně se doporučuje vaše výška + 30 cm pro polštář a nohy. Běžné rozměry jsou 190 nebo 200 cm, ale pro dobré výrobce není problém vyrobit i prodlouženou délku 220 cm.
 • Výška: Tu ovlivňuje i výška postele – platí, že když si sednete na matraci a položíte nohy na podlahu, měli byste mít v koleně pravý úhel. Pamatujte také na ranní vstávání a bolesti nohou: z vyšší matrace se vám bude lépe vstávat.

Jaký materiál vybrat?

Technologický vývoj jde rychle dopředu a není jednoduché zvolit nebo doporučit jeden druh materiálu. V dnešní době můžete koupit matrace jako monolit (tzn. z jednoho druhu materiálu), nebo častěji sendvičového typu. Kombinací různých druhů materiálů a konstrukcí vznikají matrace unikátních vlastností. Nejčastěji se používají tyto materiály:

 • studená pěna – je odolná, prodyšná, používá se pro jádra matrací;
 • líná pěna – po zahřátí se přizpůsobí tělu, najdete ji na ložných plochách nebo v anatomických polštářích;
 • bio pěna – přírodní podoba líné a studené pěny s téměř totožnými vlasnostmi;
 • Flexifoam® pěna – pěna vyrobená firmou Hilding Anders, a.s., je prodyšná, houževnatá, elastická a tvarově stálá;
 • latex – přírodní nebo umělý, je antialergický, elastický, s jeho použitím dosahují matrace skvělých ortopedických vlastností;
 • pružiny – kovové nebo plastové, umožňují vysokou prodyšnost matrace. Dnes se používají převážně taštičkové pružiny – každá je zvlášť zabalena do sáčku z netkané textilie a pruží samostaně.

Jaký podklad matrace?

Jsou dvě možnosti: buď ho máte pevně daný a podle něho vybíráte matraci (např. na pevnou desku se nehodí každý druh matrace) nebo s nákupem nové matrace pořídíte i nový podklad. To je samozřejmě lepší varianta. Máte na výběr z těchto možností:

 • laťkový rošt – jednoduchý, finančně nenáročný, avšak nevydrží větší zátěž;
 • lamelový rošt pevný – rošt v pevném rámu složený z několika lamel, mohou být uloženy v gumových pouzdrech pro lepší pružení, někdy mívají možnost nastavení tuhosti;
 • lamelový rošt polohovací – stejný jako pevný, ale dá se polohovat. Pro větší pohodlí nebo ležící nemocné existují rošty s elektromotorem na dálkové ovládání.

Nyní jste se seznámili se základními kritérii, které byste měli znát před výběrem nové matrace. Až si v konfigurátoru najdete doporučovaný model, běžte se na něho podívat do některé ze specializovaných prodejen a vyzkoušejte si ho. Po krátké chvilce sice nebudete vědět, zda vám skutečně vyhovuje, ale první dojem je také velmi důležitý!

Více zajímavých článků si můžete přečíst tady: