Otázka, nad kterou přemýšlí každý rodič: zdají se miminkům sny?

Spokojený a bezpečný spánek je snem všech rodičů. Při pohledu na svého drobečka často přemýšlejí, zda se nu něco zdá, když se usmívá nebo se jinak pohybuje. Jak je to se sněním a jak správně miminko uspat?

O čem se miminkům zdá

To, zda se miminkům zdají sny, je předmětem bádání. Někdo říká, že ano, jiný tvrdí, že ne. Podle psychologa Davida Foulkese se dětem sny nezdají. Rodiče často mylně srovnávají schopnost vnímat se schopností snít. Foulkese tvrdí, že během raného věku nemá dítě dostatek zkušeností na to, aby mohlo snít.

Přestože novorozenci tráví ve spánkové fázi REM, ve které dospělí sní, celou polovinu spánku (u dospělých je to jen čtvrtina), sny se jim nezdají. REM fáze je pro ně však velice důležitá. Mozek totiž zpracovává veškeré informace a pomáhá jim rozvíjet jazyk.

Snění je podle neurologů kognitivní proces, který se objevuje až v raném dětství, kdy jsou děti schopny si vizuálně a prostorově představovat věci. Živé sny se strukturovanými příběhy se začínají u dětí objevovat až v 7 či 8 letech.

spanek miminkek

Jak uspat miminko

Uspávání miminka je především na začátku tvrdý oříšek. Proč? Protože spánkový režim se během prvních měsíců života často mění stejně jako metody, kterými budete řešit, že miminko nespí. Jak podpořit dobrý spánek miminka?

·         Držte se rituálů – snažte se nastavit večerní rituály hned od začátku. Můžete například miminko vykoupat, nakrmit, pak se s ním pomazlit a poté jej uložit ke spánku.

·         Nesviťte – v pokojíčku by měla být co největší tma. Miminko je z dělohy zvyklé na absolutní tmu, která podporuje tvorbu melatoninu. Díky jeho dostatečnému množství se ráno lidé cítí odpočinutí.

·         Vyberte vhodnou matraci – matrace pro miminko by rozhodně neměla být zónovaná. Měla by mít pouze jednu tuhost. Ideálním výrobním materiálem je studená pěna nebo latex. U novorozenců je vhodné pod matraci položit monitor dechu, který kontroluje dýchání miminka a dokáže včas upozornit na nepravidelnost dýchání.

·         Udržujte správnou vlhkost a teplotu – teplota v pokojíčku pro děťátko by se měla pohybovat mezi 16 a 20 °C. Vlhkost mezi hodnotami 40–60 %. Děťátko by nemělo být chladné a ani by se nemělo potit.

miminko spi