Neblíží se vaše záliba ve zdravé stravě posedlosti? Dejte si pozor na ortorexii!

Poslední dobou je horkým tématem zhoršující se zdraví populace a její náchylnost k civilizačním nemocem jako obezita nebo cukrovka. Lékaři bijí na poplach především u dětí, vždyť podle průzkumů jich v České republice trpí nadváhou 20 %. Není proto divu, že spousta lidí začíná přemýšlet o tom, co jí a inklinuje ke zdravému stravování. To je samozřejmě moc dobře. Ale pozor! Existuje velký rozdíl mezi přirozenou touhou po zdraví a posedlostí zdravou stravou. Jak poznat, zda netrpíte ortorexií?

Diagnóza jménem ortorexie


Ortorexie řadíme mezi psychologické poruchy příjmu potravy. Její název vznikl složením dvou řeckých slov ORTHOS = správný a OREXIS = chuť a jedná se vlastně o patologickou posedlost zdravou stravou.

Ortorektici se nesnaží zhubnout jako například anorektici či bulimici, chtějí být zdraví a řeší kvalitu přijímaných potravin. Zpočátku je za to, že se stravují zdravě, obdivujeme. Postupně se ale jejich výběr potravy zužuje, odmítají geneticky upravené, chemicky ošetřené nebo na umělých hnojivech vypěstované potraviny, nekoupí si nic bez označení BIO. Velmi přísně se starají i o to, jak jídlo připravují, v čem ho vaří a z čeho ho jí.

Na tom by ještě nebylo nic špatného. Patologické je to, že extrémně odmítají sníst cokoliv jiného a na návštěvě si nedají ani chlebíček z obavy, že sní něco nezdravého. O návštěvách restaurací nemluvě!

Kdo je k ortorexii nejvíce náchylný?

 • lidé s tendencí k perfekcionismu a zaměření na detail
 • lidé s vyšším vzděláním, nejčastěji ve věku 30 – 40 let
 • lidé, jejichž náplní práce je zájem o zdravé stravování – např. výživoví poradci, operní pěvci, herci či sportovci
 • lidé vyznávající specifické formy stravování – vegetariáni, vegani, vitariáni, apod.

Udělejte si jednoduchý test


Máte dojem, že na vás zmíněné symptomy nemoci alespoň částečně sedí? Zda netrpíte posedlostí zdravou stravou, pomůže zjistit tzv. Bratmanův test. Čím vícekrát kladně odpovíte na následující otázky, tím větší máte sklony k ortorexii.

 1. Přemýšlíte o zdravém jídle více než 3 hodiny denně?
 2. Plánujete jídelníček několik dní dopředu?
 3. Jste na sebe v otázkách jídla stále přísnější?
 4. Zaplaví vás pocit viny, když sníte něco „nezdravého“?
 5. Cítíte uspokojení z toho, že jíte zdravě?
 6. Zvýšila se vaše sebeúcta, protože jíte zdravě?
 7. Upřednostňujete nutriční kalorie před chutí jídla?
 8. Vymýtili jste z jídelníčku své oblíbené potraviny, pokud nebyly dostatečně zdravé?
 9. Poklesla na úkor rostoucí zdravotní kvality jídla kvalita vašeho osobního života?
 10. Omezuje vás způsob stravování při setkávání s rodinou či přáteli?

Odpověděli jste alespoň 4x ano? Zbystřete pozornost a uberte v řešení zdravé stravy plyn. Odpověděli jste kladně na všechny otázky? Vyhledejte rychle pomoc odborníka!

Prevence je jednodušší než léčba

K vypuknutí nemoci stačí tři nenápadné věci – citlivá osobnost, okolí a hlavní impulz, který vše spustí. Stejně jako u jiných poruch potravy jde vlastně o ventilační jednání, kdy se člověk snaží dostat pod kontrolu něco jiné než to, co ho ve skutečnosti citově nebo emočně trápí.

Preventivně lze všem citlivým lidem z rizikových skupin doporučit, aby se pravidelně kontrolovali a řešili skutečné problémy, které prožívají. U ohrožených lidí totiž psychické problémy vybublávají různými směry, např. neustálou nervozitou, nespavostí nebo depresemi, a s těmi se bojuje daleko snáz.

Léčka rozvinuté ortorexie totiž není vůbec snadná. První a nejdůležitější krok je nemoc vůbec rozpoznat a ochota nemocného si ji přiznat a léčit se. Na léčbě by se měl podílet tým oborníků – lékař, psycholog a výživový poradce. Ti musí zjistit příčinu nemoci a překonat problém, který nemoc rozvinul. Ani vymizení nemoci však bohužel neznamená, že se jí nemocný nadobro zbavil. Celoživotně zůstane ohrožen jejím návratem. Stačí jen drobný impulz.