Návrat do školy v září: pozor, nevyspané dítě je hyperaktivní

1. Nastavte pravidelný režim

O prázdninách se děti mohly ráno dlouho válet v postelích a nezáleželo tolik na tom, v kolik hodin jdou spát. S nástupem do školy se všechno mění. Děti už po pár dnech ve škole zřejmě vstávají každý den ve stejnou dobu.

Ohlídejte si však večery. Hezké zářijové počasí svádí k večerním vycházkám nebo posezením s přáteli u burčáku. Klidně jděte, ale postarejte se, aby děti chodily spát každý den ve stejný čas.

2. Učte se s nimi

Přechod z letních radovánek k učebnicím některé děti špatně zvládají. Když hned ze začátku školního roku dostanou špatné známky, jen jim to školu znechutí. Proto jim s učením pomáhejte.

U menších dětí je vhodné dohlížet i na psaní úkolů. Vyhnou se tak nepříjemným pocitům, když další den ve škole zjistí, že na domácí práci zapomněli, a musí se omluvit. Dětem se nebojte pomoci, ale celou práci za ně rozhodně nedělejte.

3. Chystejte jim svačiny

Hladové děti jsou podrážděné a nepozorné. Proto nepodceňujte přípravu kvalitních svačin. Raději dítěti nedávejte peníze, ať si jídlo samo koupí - utratí je za cukrovinky nebo balené bagety.

4. Netrapte je perfekcionismem

Neříkejte dětem, že musí být nejlepší ze všech, jen je to bude stresovat. Takové zadání je téměř nesplnitelné. Respektujte úroveň svého dítěte - pro někoho je dvojka nebo trojka slušná známka.

Nemusíte špatné výsledky tolerovat, ale dovolte dětem občas vybočit ze zaběhlého standardu. Nedělejte z toho vědu a raději hledejte cestu, jak si školák může známku opravit.

Vyspané děti mají lepší známky

Kvalitní odpočinek je mimořádně důležitý. Výzkum publikovaný v roce 2009 v časopise Pediatrics prokázal, že děti ve věku 7 a 8 let, které spí méně než 8 hodin denně, jsou víc hyperaktivní a nepozorné.

Proto dětem pořiďte kvalitní českou matraci Xena Trio, ať si dobře odpočinou. Jedna strana matrace je tužší a druhá měkčí. Děti si samy vyberou, na které se jim spí lépe.Přečtěte si další články o zdravém spánku dětí: