Může dítě spát na matraci pro dospělé?

Dítě právě odrůstá z dětské postýlky a vy přemýšlíte, od kdy je vhodné mu pořídit „dospěláckou“ matraci. Někteří rodiče svým dětem dočasně kupují levné válendy nebo je nechávají spát na starších nebo molitanových matracích. S nákupem kvalitní matrace však nemá smysl čekat. Ne však každá matrace je pro dítě vhodná.

Kvalitní matrace a vývoj dítěte

Ve chvíli, kdy už dítě nechce spát v dětské postýlce, je čas na pořízení kvalitní matrace standardních rozměrů. Požadavky na matraci, která je vhodná pro dítě jsou však jiné, než ty pro „dospěláky". Je to z důvodu nutnosti podpory a zajištění optimálních podmínek pro zdravý růst a vývoj dítěte. Jen na kvalitní dětské matraci se bude páteř vašeho dítěte vyvíjet přirozeně. 

Zcela nevhodné jsou pro děti matrace z paměťové pěny a molitanové matrace. 

Vhodné jsou naopak matrace ze studené pěny a latexové matrace. Nezapomeňte se zaměřit i ni důležitou součást matrace, a to na potah matrace. Měl by být snadno pratelný i na vyšší teplotu, ideálně dělitelný pro snadné praní v pračce. Životnost kvalitní matrace se pohybuje okolo osmi let, investujete tedy do celého dětství. Teenager už může spát na většině matrací, která jsou určeny pro dospělé. 

V žádném případě nedoporučujeme čekat pár let, než dítě trochu vyroste, a mezitím ho nechat spát na levné matraci z nekvalitních materiálů. Spánek vašeho dítěte nebude dostatečně vydatný, a ohrozíte tím i jeho zdravý vývoj.

Matrace pro dospělé jsou často rozděleny do jednotlivých zón (ramenní, pánevní apod) s různou tuhostí. Tyto zóny by měly odpovídat výšce jedince, pro kterého je matrace určena. Pokud pořídíte vašemu dítěti matraci s rozdělením jednotlivých zón, které odpovídá dospělému člověku s výškou 180 cm, nebude toto rozložení zón vůbec odpovídat.

matrace pro děti

Měkkou nebo tvrdou matraci pro děti?

Výrobci matrace vyrábí z různě tuhých pěn. U dětí je důležitá opora páteře. Tu poskytne jen matrace střední až vyšší tuhosti. Obecně platí, že čím vyšší je hmotnost člověka, tím tvrdší matrace mu vyhovuje.

Ideální volbou je matrace Dáša Tropico. Má z každé strany jinak tuhou ložní plochu. Když tedy vaše děti povyrostou, mohou si změnit tuhost matrace pouze jejím otočením.

Takže odpověď: za určitých podmínek ano, určitě však ne na každé a je nutné se zaměřit na složení matrace, tuhost a její zónování