Máte pod svou matrací správný rošt?

Pevná deska – hodí se pod pružinové matrace

Dříve se jako rošty pod matrace používaly téměř výhradně pevné desky. Většina moderních matrací však vyžaduje dostatečnou cirkulaci vzduchu, kterou pevná deska nemůže zajistit. Pěnové matrace by tedy na pevném roštu na spodní straně vlhly a dařilo by se v nich plísním a roztočům.

Jediný typ matrací, který se na pevnou desku hodí, jsou pružinové matrace. Ty jsou totiž dostatečně vzdušné, takže jim vlhkost nehrozí.

Laťkové nebo lamelové rošty – hodí se pod všechny matrace

Na rošt z dřevěných latěk nebo pružných lamel můžete umístit jakoukoliv matraci. Mezery mezi laťkami se postarají o odvětrávání matrace. Jen si dejte pozor, aby mezery nebyly příliš velké (5 cm už je moc!), matrace by se v místech mezer mohla poškodit.

Pružící lamely navíc přispějí k vašemu pohodlí při spánku, protože tlumí tlak vašeho těla. Standardním vybavením roštů bývají i posuvné gumičky v bederní oblasti, kterými upravíte tvrdost roštu.

Polohovatelné rošty – hodí se pod pěnové matrace

Odpočinek na polohovatelném roštu je bezesporu mnohem pohodlnější než na hromadě polštářů. Polohovatelné rošty mají ovšem jednu nevýhodu, některé matrace by se na nich kvůli ohýbání jádra mohly poškodit.

Polohovatelný rošt se hodí pro většinu pěnových matrací, ne však, pokud mají vrstvu z kokosového vlákna! Naprosto nevhodné jsou pružinové matrace, při zvedání roštu hrozí poškození samotných pružin.

Každá matrace má však trochu jiné vlastnosti, před koupí se proto pro jistotu poraďte i s prodejcem.

Přece toho čtení jen tak nenecháte, svět spánku je hodně zajímavý: