Kvalitu spánku ovlivňuje správný rozměr matrace. Vyberte si ho i vy!

Do postele si chodíme především odpočinout. Během spánku si naše tělo dopřává potřebnou regeneraci, vstřebává nově nabyté vědomosti a čerpá síly na další náročný den. A k tomu potřebujeme prostor. Při výběru matrace, potažmo postele, bychom proto neměli podceňovat její velikost. Jaký rozměr matrace je ideální právě pro vás?

Jestli nemusíte dělat kompromisy, např. kvůli nedostatku prostoru v ložnici, pořiďte si matraci dostatečně širokou na to, abyste se mohli bezpečně roztahovat a nehrozil vám pád z postele, a dostatečně dlouhou na to, abyste se nebudili s chodidly visícími přes okraj postele.

Podle čeho vybírat rozměr matrace?

Východiskem pro výběr ideálního rozměru je vaše výška. Měříte-li více než 180 cm, klasická 200 cm délka vám stačit nebude.

  • Matrace by měla být alespoň o 20 cm delší než vy.

Je již poměrně snadné sehnat matraci v atypické délce 210 cm, jakoukoliv jinou délku vám výrobci matrací i postelí rádi vyrobí na míru.

  • Ideální šířka matrace je 90 centimetrů.

Často se u nabídek prodejců setkáte i s 80 cm, jestli ale můžete, dopřejte si více místa. Platí to především pro ty z vás, kteří mají nějaké to kilo nadváhu, neváhejte potom sáhnout třeba po 120 centimetrech.

  • No a co s výškou? Optimálně mezi 18 až 20 centimetry.

Záleží na váze – čím více vážíte, tím vyšší matraci potřebujete, podkladu – při vyšší výšce snesete i méně kvalitní rošt a na výšce postele – když si sednete na okraj postele, vaše nohy by se měly v pravém úhlu dotýkat podlahy.

 

Dvě malé nebo jednu velkou?


Zásadní otázka při zařizování manželské postele. Nejčastější partnerské rozepře při výběru matrací vznikají při volbě tvrdosti. Muži upřednostňují vyšší tuhost matrací, ženy naopak nižší. Jak z toho ven? Dvěma partnerskými matracemi. Jaké jsou jejich přednosti oproti jedné velké spojené matraci?

  • Lépe se s nimi manipuluje.
  • Snadněji se udržují (třeba takové praní potahu matrace 180x200 cm není pro každou pračku).
  • Mají stejnou výšku, takže mezi vámi nebude žádný schod, a každý si užije takovou tvrdost matrace, která mu vyhovuje.
  • Necítíte každý pohyb partnera, což je problém především u pružinových matrací.
  • Můžete je položit i na polohovací rošty, což pod jednu velkou matraci nejde.

U výběru rozměrů matrací do manželské postele platí stejná pravidla jako u jednolůžka. Oba partneři by se měli vyspat pohodlně. Když je muž vysoký a žena malá, přizpůsobte délku lůžka muži. U šířky si dopřejte alespoň 180 centimetrů. Plánujete-li děti, počítejte s tím, že se vám občas nastěhují do postele. Oceníte potom každý centimetr navíc a i dva metry budou málo. :-)