Klimakterium – další viník nekvalitního spánku. Ženy, braňte se!

Hormonální disharmonie a její dopady

Vsouvislosti se změnou hladinypohlavních hormonů, estrogenů a progesteronů, začne ženskému tělu chybět přirozená rovnováha. Nízká hladina progesteronů způsobuje většinu zdravotních komplikací spojených s klimakteriem, jako jsou:


• náladovost, podrážděnost a deprese,
• návaly horka a pocení,
• migrény a pocity úzkosti,
• zavodňování organismu a příbytek na váze,
• bolesti kloubů, závratě a bušení srdce,
• a poruchy spánku.


Klimakterium a jeho vliv na spánek


Vliv klimakteria na spánek studovali vědci už v roce 1983. Sledovali tehdy 522 žen v různých stádiích přechodu, od premenopauzy po postmenopauzu, a zjistili, že 42% z nich bojuje s nějakou poruchou spánku, nejčastěji s nespavostí a častým nočním buzením.


Za problémy se spánkem nejčastěji vězí psychické obtíže. Žena si začne uvědomovat, že končí část života, kdy mohla být matkou. U žen rodících v pozdním věku může přechod přijít jen několik let po porodu, o to hůř pak změny snáší. Ženy, které se staly matkami ve velmi brzkém věku, zase řeší odchod dětí z domu. Do toho si změnami prochází i partner a mnohem častěji dochází ke vzájemnému nepochopení a hádkám. V noci místo vytouženého odpočinku a spánku přichází boj s nespavostí.


Nemalý vliv na poruchy spánku mají i zdravotní komplikace. Nejsledovanější jsou asi návaly horka a pocení. Nával pocitu horka se objeví z ničeho nic, trvá klidně i několik minut a většinou ho doprovází výrazné pocení. Opětovné usnutí potom zabere klidně i hodinu. A když se vám toto stane několikrát za noc, máte poruchu spánku vystaráno. Na spojitost závažných návalů horka a chronickou nepsavost existují lékařské studie a vše potvrzují.


Boj s nespavostí v období přechodu


U léčby nespavosti je potřeba zohledňovat všechny faktory, které se na ní podílejí. U klimakteria především ale musíte začít u sebe.


Spánková hygiena


Dodržujte zásady spánkové hygieny. Nastavte si takový režim, který vám bude pomáhat pokojně usínat. Ložnici těsně před spaním pořádně vyvětrejte a zatemněte, navečer nejezte těžká jídla a nepijte alkohol, již odpoledne se vyvarujte kofeinovým nápojům, před spaním už myslete pouze na pozitivní věci, čtěte si, poslouchejte meditační hudbu. V průběhu dne se snažte příjemně fyzicky unavit.


Vhodná strava
Strava v období přechodu by měla být složena hlavně z tzv. neutrálních potravin, které pomáhají tvořit energii. Zařaďte do jídelníčku hodně zeleniny (brokolici, dýni, kapustu, ředkvičky,…), ovoce (banány, jablka, hrozny, meruňky,…), luštěniny, sóju, tofu, sladkovodní ryby, ořechy a semínka, klíčky, obiloviny (jáhly, pohanku, quinou, polentu,…). Kořenit se nebojte koprem, rozmarýnem, bazalkou, tymiánem i zázvorem. Omezit si zaslouží bílá mouka a cukr, uzeniny a červené maso, smažené pokrmy a ostrá jídla. Do výživy zařaďte vlákninu psyllium, kvalitní proteiny a cukr nahraďte třeba medem, sirupem agáve nebo jídla doplňte o sladké ovoce.


Léčivé bylinky
S vyrovnáváním hormonální hladiny pomáhají také bylinky obsahující fytoestrogeny podobné ženským pohlavním hormonům. Vyzkoušejte čaj z červeného jetele, anděliku čínskou, chmel otáčivý, pupalku dvouletou, ploštičník nebo mateří kašičku. Jestli vás trápí pouze nespavost, sáhněte po levanduli, meduňce, kozlíku nebo mučence. S návaly horka by měla pomoci šalvěj.


• Celkové sebeuspokojení
Mějte se ráda a dělejte vše, co vás uspokojuje. Dopřejte to nejlepší i svému tělu. Určitě vám prospěje pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, začněte posilovat ochabující svalstvo, procvičujte mimické svaly, které vám pomohou udržet pevnou a vypnutou kůži na obličeji. Vyhraďte si alespoň 8 hodin denně na spánek.
Nespavost způsobená hormonálními výkyvy je velmi nepříjemný problém. Pokud je krátkodobý, měly byste ho s výše uvedenými radami zvládnout. Dlouhodobě je však potřeba zvážit i jiné způsoby léčby, psychoterapii nebo farmakologickou léčku.