Jak vybrat matraci?

Cítíte se po probuzení neodpočinutí nebo zjišťujete, že se vám na jiných postelích spí lépe než na
vaší vlastní? Zřejmě je nejvyšší čas na výměnu matrace. Výběr správné matrace vás provede náš
malý průvodce.

Odborníci doporučují matrace vyměňovat každých sedm let. Možná se vám to nezdá, ale za tuto dobu na matraci naspíte zhruba 20 000 hodin, které se na jejím opotřebení podepíšou. Navíc každou noc vypotíte zhruba půl litru potu, který matrace absorbuje a poskytuje tak útočiště nejrůznějším bakteriím.

Vybíráte matraci pro každodenní nebo občasné spaní?

Účel používání je důležitým faktorem, který byste měli před nákupem zvážit. Pokud matraci kupujete pro každodenní spaní, vyberte výrobek s dlouhou životností. Nejlepší volbou jsou matrace z latexu, paměťové pěny, taštičkové nebo bio matrace. Pro občasné přespání, třeba na chatě, si vystačíte s matracemi z PUR nebo HR pěny nebo se sendvičovými či pružinovými matracemi.

Jak tvrdou matraci zvolit?

Obecně platí, že lidé s vyšší hmotností by měli sáhnout po tvrdší matraci a lidé s průměrnou a nízkou váhou po matraci střední tuhosti nebo měkké. Nezapomeňte však, že tuhost matrace by měla odpovídat také poloze, ve které nejčastěji spíte. Měkká matrace je tedy jasnou volbou pro spáče spící na boku, tvrdá pro osoby, které raději spí na zádech.

Sleep 2

Stupně tvrdosti matrace

Tvrdost 1 – Jedná se o velmi měkké matrace pro osoby s nižší hmotností nebo pro všechny, kteří trpí kloubními potížemi. Rovněž jsou dobrou volbou pro přechodné spaní.
Tvrdost 2 – Středně měkké matrace se dobře přizpůsobují tělu a nepodporují vznik otlaků. Páteř udržují v rovině a trvale si zachovávají svoji elasticitu a tvárnost. Středně tvrdé matrace jsou nejoblíbenější a pro výrobu se používá celá řada materiálů.
Tvrdost 3 – Matrace poskytují dobrou oporu páteře a jsou jasnou volbou pro osoby s vyšší hmotností. Pohodlně se na nich vyspíte, jestliže spíte na břiše nebo polohy střídáte. Nejčastěji po nich sahají muži a mladší lidé.
Tvrdost 4 – Nejtvrdší matrace jsou vhodné pro muže a osoby vážící nad 150 kg. Doporučují se také všem, kteří nejraději spí na zádech, protože efektivně brání propadání v bederní oblasti a podporují správné držení páteře.

S tvrdostí rovněž souvisí počet zón, tedy počet různě tvrdých částí. Měkké části se nacházejí v oblasti beder, ramen a lýtek. Tvrdé zóny jsou kolem pasu a stehen. Elastické zóny najdete v hlavové a chodidlové části. Díky zónám je zajištěna správná opora vašeho těla a navíc se díky nim matrace tolik neopotřebovává. Počet zón je různý, ale obecně platí, že čím více, tím lépe. Pro děti však matrace se zónováním vhodné nejsou.

Pro jaký materiál se rozhodnout?

Matrace se v současné době vyrábí z celé řady materiálů a jejich kombinací. Není však možné jednoduše říci, který je nejlepší, protože každému vyhovuje něco jiného. Mezi základní typy materiálů se řadí:

  • Pěnová matrace – pro svoji pružnost a univerzálnost patří k nejoblíbenějším materiálům. Různé druh pěn nabízí různé vlastnosti, které lze navíc kombinovat. Hodí se jak na lamelové, tak laťové rošty.
  • Latex – latexové matrace se vyznačují dlouhou životností a dobrou tvarovou stálostí. Nejčastěji je seženete se stupněm tvrdosti 1 a 2. Tento typ matrace je však méně prodyšný, takže se nehodí pro osoby, které se hodně potí nebo pro alergiky.
  • Sendvičové matrace – skládají se z několika vrstev odlišných materiálů a kombinují jejich nejlepší vlastnosti. Předností sendvičových matrací je tvarová stálost.
  • Pružinové matrace – jsou k dostání s klasickým pružinovým jádrem, s taštičkovými pružinami nebo mikrotaštičkovými pružinami. Moderní pružinové matrace nevržou ani vás nebudou tlačit do zad. Je vhodné je pokládat na pevné rošty.

Jaká je správná velikost a nosnost matrace?

U nosnosti platí, že uvedená nosnost matrace by měla vaši váhu převyšovat nejméně o 5 kilogramů. Prodyšnost je parametr, který by měly sledovat zejména osoby, které se více potí. Matrace pro ně by měla být opatřena příčnými průřezy nebo mezerami mezi jednotlivými vrstvami. Další možností je zvolit výrobek z vysoce prodyšných přírodních materiálů. Správné odvětrávání matrace zabrání tvoření roztočů a vniku plísní.

Co se rozměrů týče, délka matrace by vás měla přesahovat o 20-25 centimetrů. Šířka pak závisí na individuálních preferencích. Na jednolůžko se doporučuje šířka 90 centimetrů, což je zároveň i minimální doporučená šířka pro dospělého člověka.

Dopřejte vašemu tělu to nejlepší. Zhruba třetinu života prospíte, takže si zasloužíte jej strávit na matraci, která bude podporovat správné držení páteře a poskytne vám komfortní odpočinek.